Değer görmek mi? Değerli olmak mı?

muthis psikoloji değer - Değer görmek mi? Değerli olmak mı?

Çoğu insan diğerleri tarafından beğenilmek, takdir edilmek ve değer görmek ister. Çünkü beğenildikçe , takdir edildikçe ve değer gördükçe kendini daha değerli hisseder. Oysa ki bir insanı en iyi tanıyacak, en iyi anlatacak ve değerini en iyi belirleyecek kişi yine kendisidir.

Gelin şu açıdan bakalım; hayatınızda en yakın olduğunuz beş insan seçin ve onlardan sizi anlatmasını isteyin. Beşinin de hakkınızda anlattıklarını dinleyin. Üzerine ekleyecek ne çok şeyiniz kalır değil mi? İnsanların sizi tanıması, sizin kendinizi tanımanızdan geçer; siz anlatırsınız kendinizi, sergilersiniz ve insanlarda bunlardan yola çıkarak sizi tanırlar. En önemlisi siz belirlersiniz değerinizi. Kendinize değer verdiğiniz kadar değer görürsünüz. Kimse sizi değerli ya da değersiz yapamaz, değerli ya da değersiz hissettiremez. Bir insanın size çok iyi davranması çok değerli olduğunuzu göstermeyeceği gibi, çok kötü davranması değersiz olduğunuzu göstermeyecektir. İnsanların size davranışı, yalnızca onların size verdikleri değerdir, asla sizin öz değeriniz değildir.

Olaya bir de somut bir örnekle bakalım. Bir Park var, parkta 100 ağaç var. Siz ağaçlara alışkın, yeşillik yerlerde büyümüşsünüz, bu parka gidiyorsunuz ve ‘ne kadar az ağaç var’ diyorsunuz. Sonra bir başkası geliyor. Yeşilliğin az olduğu yerlerde büyümüş biri; ‘ne kadar çok ağaç var’ diyor. Şimdi siz ağaçların sayısını az bulduğunuz için ağaçlar azaldı mı? Veya tam tersi bir diğer kişi ağaçların sayısını çok bulduğu için ağaçlar çoğaldı mı? İnsan değeri de böyledir. Siz kendinizi yetiştirirsiniz, donatırsınız, okursunuz, öğrenirsiniz, büyürsünüz ve kendinize bir değer biçersiniz. Bu sizin öz değerinizdir. Kimse sizi değerli ya da değersiz yapamaz. Siz kendi değerinizden emin olursanız insanların size yaklaşımını siz belirlersiniz. Sınırlarınız olur. Kimse size kendinizi değersiz hissettiremez. Kendinizi tanıyın. Her insanın içinde kocaman bir dünya vardır. Her insan bir hazinedir. Kendi hazinenizi bulun. Kendinizi tanımlayın. İnsanlara kendinizi anlatabilmenin en iyi yolu kendinizi anlamaktan geçer. Değer görmenin en iyi yolu kendi değerinizi bilmenizden geçer. Aralayın pencerelerinizi, tanıyın kendinizi. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Eksiklerinizle sevin kendinizi, onlarla bütünleşin. Eksiklerinizi veya hatalarınızı ört bas etmeye çalışmayın. Kucaklayın ve kabul edin. Ancak bu şekilde eksiklerinizi tamamlar, yanlışlarınızı düzeltirsiniz.

Kimsenin sizin değerinizi belirlemesine izin vermeyin. Değerinizin farkında olun, bunu ortaya koyun ve insanların size yaklaşımını izleyin. Unutmayın; siz bir hazinesiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÖlümle Sonuçlanan Dehşet Verici Bir Deney
Sonraki İçerikPanik Atak Nedir?
Merve Erol
Beykent Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Arel Üniversitesi'nde Yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Büyükçekmece Belediyesinde Psikolojik Danışmanlık yapmaktadır.

1 YORUM

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz