Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

1. Vakitlerini sizin ya da başka birinin dedikodusunu yaparak harcamazlar.

muthis psikoloji dedikoducu7 - Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

“Büyük insanlar fikirleri, orta insanlar olayları, küçük insanlar diğer insanları konuşur.” Sözünü muhtemelen duymuşsunuzdur.

Dedikodusunu yaptığınız kişi işte o büyük insanlardan biri. Kendisiyle meşgul ve işini yapıyor. Kendisini geliştiriyor ve mutlu.

2. Etraflarında dedikoducuları barındırmazlar.

muthis psikoloji dedikoducu6 - Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

Mutluluğumuz ve iyi olmamız çoğunlukla etrafımızda kimlerin olduğuyla ilgilidir. Eğer etrafınız dedikoducularla doluysa, kendinizi çok fazla geliştiremezsiniz. Dedikodu zehirlidir.

Eğer dedikodusunu yaptığınız kişinin sizin veya başka birisinin dedikodusunu yaptığını duymuyorsanız, muhtemelen yapacak daha iyi işleri olduğu içindir. Eğer çok fazla dedikodu yapıyorsanız kendinize dönüp bir bakın ve mutlu olup olmadığınızı sorgulayın.

3. Taraf tutmazlar.

muthis psikoloji dedikoducu4 - Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

İnsanlar dedikodu yaptıklarında taraf tutmaya da başlarlar. Bir fikre veya inanca hep birlikte bağlanırlar. Sonuçta yaptıklarına tepki gösterilince, grup olarak gösterdikleri “Buna nasıl cesaret ederler” reaksiyonu olur ve bu da aşırı mutsuzluğa sebep olur.

Ama bunun yerine duyduğunuz her şeye inanmaz ve dedikodulara kulak asmazsanız, sadece kendi görüşlerinizi savunduğunuzu bilmekten mutlu olursunuz.

4. Kendilerini geliştirir ve yeni şeyler öğrenirler.

muthis psikoloji dedikoducu8 - Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

Dedikodu sizi hiçbir yere götürmez. Dedikodudan hiçbir şey öğrenemezsiniz. Yargılayıcı olmayı öğretmekten başka size hiçbir şey kazandırmaz.

Peki ya dedikodusunu yaptığınız kişi? Dedikodu yapmadığı için insanları nasıl yargılayacağını öğrenmiyor. Daha üretken ve yeni bir şeyler öğrenmekle meşgul. Kendisini geliştiriyor ve kendisini geliştiren diğer insanlar gibi daha mutlu oluyor.

5. Yalancı olmamanın gururunu yaşarlar.

muthis psikoloji dedikoducu3 - Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

Dedikoducular yalan söyler. Gerçeği eğip bükerler ve olayları olduğundan büyük ve önemli gibi göstermek için abartırlar. Yalancılar ise mutlu olamazlar.

Dedikodusunu yaptığınız kişinin sizden daha mutlu olmasının sebeplerinden biri de yalan söylemek yerine insanlarla anlamlı konuşmalar yapıyor olması. O ve arkadaşları konuşulanların yalan olup olmadığını anlama zahmetine katlanmak zorunda değiller.

6. Arkadaşlarına güvenirler.

muthis psikoloji dedikoducu2 - Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

Dedikoducu insanlarla ilgili en ironik şey, sürekli olarak başkalarının arkasından konuşan insanlarla bir arada olmalarıdır. Aklınızdaki “Acaba benim arkamdan da konuşuyor mu?” düşüncesi sizi yer bitirir. Güvenin yok olması ise mutsuzluğa yol açar.

Dedikodu yapmayan insanların ise böyle bir endişesi olmaz. Arkadaşlarının dedikodu için değil, kendisine yakınlık duydukları için yanlarında olduğunu bilir.

7. İş yerinde huzurlu vakit geçirirler.

muthis psikoloji dedikoducu1 - Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

Ofis dedikoduları her iş yerinin zehridir. Çalışanlar ve iş arkadaşları dedikodu yapmaya devam ederken zehri de yayarlar.

Dedikodu yapmayan insanlar ise bu zehirden etkilenmez ve işlerine odaklanırlar.

8. Diğerlerine yardım ederler ve naziktirler.

muthis psikoloji dedikoducu5 - Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

İnsanlar dedikodu yaptıklarında, dedikodusu yapılan kişi hakkında önyargılar ve yanlış tutumlar geliştirirler. Bu önyargı ve yanlış tutumlar yüzünden diğerlerine kötü davranırlar. Kötü davranmak ise kişinin ruh halini olumsuz etkileyerek onu mutsuz eder. Sonuçta dedikodu yapan insanlar içten içe acı çekerler.

Bir düşünün: Eğer iyi ve yardımsever bir insansanız, siz de mutlu olursunuz. Aklı başında hiçbir insan iyi, nazik ve yardımsever olduğu için mutsuz olmaz. Hatta bazen mutlu olmanın en kolay yolu başkalarına yardım etmektir.

9. Saygı duyulan insandırlar.

muthis psikoloji dedikoducu9 - Dedikodudan Uzak Duran İnsanlarda Bulunan 9 Muhteşem Özellik

Dedikoducu insanlar ise asla saygı görmezler. Hatta nasıl saygı göstereceklerini de bilmezler.

Saygı duyulan biri olduğunuzda ise insanların sizin hakkınızda iyi şeylerden başka söyleyecekleri bir şey yoktur.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz