Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Gülümsemek sevimli veya eğlenceli bir şeye verdiğimiz istemsiz tepki olarak bilinse de aslında bundan çok daha fazlasını ifade eder. Araştırmalara göre istemli veya istemsiz olarak gülümsemek, ruh halini olumlu yönde değiştiriyor, stres düzeyini düşürüyor ve hatta etrafımızdakileri mutlu ediyor. İşte daha fazla gülümsemeniz için 9 harika sebep!

1. Gülümsemek bulaşıcıdır.

muthis psikoloji gılumse2 - Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Birini gülümserken gördüğümüzde beynimizin geliştirdiği karmaşık tepki sebebiyle gülümsemek bulaşıcı oluyor. Araştırmalar sadece gülümseyen birini görmenin bile beynimizde yüz ifademizi kontrol eden bölümü aktive ettiğini ve yüzümüzde gülümsemeye neden olduğunu ortaya koyuyor.

2. Gülümsemek stres ve anksiyeteyi azaltıyor.

muthis psikoloji gulumse6 - Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Stresli durumlarda gülümsemek kolay olmasa da sağlıklı. Stresli bir durumla başa çıkarken gülümseyen deneklerin kalp atışlarının, nötr bir yüz ifadesi takınanlara göre daha düşük olduğu görülmüş. Bir sonraki stres durumunda gülümsemeyi ve kendinizi sakinleştirmeyi deneyin.

3. Gülümsemek endorfin salgılatıyor.

muthis psikoloji gulumse7 - Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Gülümsemek sizi mutlu eden kimyasalın, yani endorfinin salgılanmasını sağlayarak stres ve kaygıyı azaltıyor. Endorfin koştuğumuzda veya spor yaptığımızda salgılanan ve bizi mutlu eden şey. Koşmadan endorfin salgılamak isterseniz daha fazla gülümseyin.

4. Gülümsemek sizi çekici kılıyor.

muthis psikoloji gulumse4 - Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Gülümsemek sizin anlayışlı, iyi geçinen ve empati kuran biri olduğunuz algısı yaratıyor. Bir araştırmaya göre gülümsemek, sizi gülümsediğiniz insanlara çekici kılıyor.

5. Gülümsemek bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

muthis psikoloji gılumse1 - Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Gülümsemek hastalıklarla savaşan akyuvarların üretimini artırarak bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Bir araştırmaya göre hikaye anlatıcıların ve kuklacıların hastanede ziyaret ettiği hasta çocukların, ziyaret edilmeyen çocuklara göre daha fazla akyuvara sahip oldukları gözlenmiş.

6. Gülümsemek sizi daha cana yakın yapıyor.

muthis psikoloji gulumse5 - Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Eğer birkaç arkadaş edinmek istiyorsanız daha fazla gülümseyin! Araştırmalara göre insanlar kendilerine gülümseyen insanlarla sosyal etkileşime girme konusunda daha gönüllüler. Gülümsemeniz insanlara iletişim kurmak istediğiniz mesajını veriyor.

7. Gülümsemek size rahat hissettirir.

muthis psikoloji gulumse10 - Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Doğal eğilimimiz bize yakın hissettiren ve tanıdığımız şeylere bağlı kalma şeklinde, ancak gülümsemek bu ihtiyacı azaltıyor. Bir araştırmaya göre aksi halde rahatsız ve tuhaf hissedeceğimiz durumlarda gülümsemek daha rahat hissetmemizi sağlıyor.

8. Gülümsemek sizi daha güvenilir gösterir.

muthis psikoloji gulumse9 - Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Eğer kredibilitenizi artırmak ve daha güvenilir olmak istiyorsanız daha çok gülümseyin. Güven kolay inşa edilen bir duygu değil ancak gülümsemek bu konuda da yardım ediyor. Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada katılımcılar gülümseyen kişileri gülümsemeyenlere göre daha güvenilir olarak oyladılar.

9. Gülümsemek sizi daha iyi bir lider yapar.

muthis psikoloji gulumse3 - Daha Fazla Gülümsemeniz İçin 9 Neden

Eğer liderlik pozisyonundaysanız veya lider olmak istiyorsanız, gülümsemek sizin için başarının anahtarı olabilir. Montpellier Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, üstün yönetim yeteneklerine kıyasla gülümsemenin çok daha etkili bir liderlik tekniği olduğunu ortaya koydular. Bir dahaki sefere liderlik yönünüzü göstermek istediğinizde hafifçe gülümsemeyi deneyin.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz