Çocuklarınıza Kendi Deneyimlerinizi Elbise Gibi Giydirmeyin.

Her anne, baba çocuklarının kendi ayakları üzerinde durabilen, kararlı, bağımsız, korkusuz, özgüveni yüksek bir birey olmasını ister. Peki, yalnızca istemekle tüm bu istenilenlere sahip olunabiliyor mu? Hayır. Anne, baba olarak bizlerin davranış ve davranımları çocukların gerek kişilik, gerek kimlik, gerek zeka, gerek sosyal, gerek ahlaki, gerekse psikolojik gelişimlerinde son derece önemlidir.

Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun lütfen onun da tıpkı sizin gibi bir birey olduğunu daima hatırlayın.  Özellikle anne karnındayken kordon bağı vesilesi ile annesiyle yakın iletişim halinde olan bebek, annesinin davranış ve davranımlarından, duygu ve düşüncelerinden ciddi derecede etkilenmektedir. İlerleyen yıllarda kişilik ve kimlik problemleri yaşamaması adına anne ve babaların gebelik sürecinde dahi konuya hassasiyetle yaklaşmaları gerekmektedir. Hiçbir anne baba, çocuğunu bağımlı ve bağlı bir kişiliğe sahip olarak yetiştirip sonrasında kararsız, korkak, pasif, cesaretsiz, kimlik krizi yaşayan, asosyal bir varlık haline gelmesini istemez.

Ekran Resmi 2018 09 06 11.44.57 - Çocuklarınıza Kendi Deneyimlerinizi Elbise Gibi Giydirmeyin.

Çocuklarımızın bağımsız, kendi ayakları üzerinde durabilen, korkusuz, cesur, atılgan ve becerikli bireyler olarak yetişmesini istiyorsak; “Evet, şimdi yemeğimizi yedik, ellerimizi yıkayacağız ve sonra ödevimizi yapacağız”, “Karnemizi aldık, şimdi sıra ödülümüzde” gibi çoğul cümleler kurmaktan kaçınmalıyız. Lütfen ebeveyn olarak çocuklarınızın kafasınız karıştıran, gelişimini olumsuz yönde etkileyen ve istismar eden hareketlerden uzak durun. Yine çocuğa adıyla hitap etmek varken ona sürekli olarak “Aşkım, bebeğim, sevgilim, çiçeğim, böceğim, şaşkınım, anneciğim, babacığım” diye hitap edilmemelidir.

Elbette sevgi dili kullanmak, yaşı kaç olursa olsun her insanın hoşuna gider ancak bunun da her şey gibi bir dozu var, bu nedenle aşırı abartılı yaklaşımlardan uzak durulmasında yarar var. Bilinçli ebeveynler olmak istiyorsak sürekli kendimizi geliştirmeye, değişim için gelişime açmaya, yenilemeye ve öğrenmeye hazır hale getirmeliyiz. Nasıl ki arabanızın her yıl bakımını yaptırırken itinayla yaklaşıyorsunuz, çocuğunuz söz konusu olduğunda arabanıza yaklaştığınız hassasiyet ve istekten çok daha fazlasını yapmanız gerekir. Çünkü her anne baba, yetiştirdiği çocukla çocuğunu etkilediği gibi çevreyi, toplumu da etkiler. Hiçbir çocuk psikolojik olarak sorunlu doğmaz ya sorunlu bir ortama doğar ya da olumlu olmayan çevresel koşullar nedeniyle sorunlu bir birey olur.

Her Hayat Kendi Öznesiyle Yaşanıyor

shutterstock 185021132 - Çocuklarınıza Kendi Deneyimlerinizi Elbise Gibi Giydirmeyin.

Yine çocuk yetiştirme hususunda doğru olmayan ancak sıklıkla karşılaştığımız bir başka yaklaşım, başkalarının deneyimlerini kendi çocuğu üzerinde uygulamak, uygulamaya kalkışmaktır. Dahası çoğu anne baba, çocuğuna yeterince vakit ayırmadıkları için çocuklarını tam anlamıyla tanımaz, tanıyamaz. Çocuğun olası bir olumsuz davranışına bakarak direkt “Benim çocuğum şöyle, böyle. Şöyle olabilir, böyle olabilir. Geçenlerde iş yerinde arkadaş anlatmıştı, onlar böyle yapıyormuş, şöyle davranıyorlarmış, biz de böyle yapalım.” demek, kesinlikle ve kesinlikle sağlıklı değildir. Her insan kendi deneyimlerini anlatır hatta kendi deneyimlerinin başkasına ışık tutmasını umar. Ama bazen olmuyor, insan başka tecrübelerden yararlanamıyor. Çünkü her hayat, kendi öznesiyle yaşanıyor, her bireyin deneyimi kendine özgü.

Çocuğum Ne Zaman Büyüyecek?

Ekran Resmi 2018 08 28 12.27.30 - Çocuklarınıza Kendi Deneyimlerinizi Elbise Gibi Giydirmeyin.

Anne babaların kendilerine soruması gereken soru şu; çocuğum kaç yaşında büyümüş olacak? Yanıt; siz ne zaman büyümesine izin verirseniz. Bütün işleri siz yapıyorsanız ve hayatı çocuk için sürekli olarak kolaylaştırıyorsanız, kendi yaşına uygun olarak çözebileceği, çözmeye çalışırken öğreneceği problemleri siz çözüyorsanız; o çocuk hiç büyüyemeyecek ve hayatı boyunca daima birilerine bağımlı yaşamak zorunda kalacak. Okula gidecek anne babaya, öğretmene, arkadaşlara bağımlı, evlenecek eşe, çocuklarına bağımlı vs. Yapabilecekleri konusunda çocuklarımızı teşvik ve motive etmeliyiz. Lütfen unutmayın, her çocuk yaşı kaç olursa olsun çok iyi bir gözlemcidir. Çocuk, anne babanın ne yaptığı, neyi nasıl yaptığı, neden ve niçin yaptığı, hangi konularda güçlü, hangi konularda güçsüz durduğu gibi birçok şeyi anne babasını izleyerek kafasında kurar ve netleştirir.

Kendi Deneyimlerinizi Elbise Gibi Giydirmeyin

aaaaaa - Çocuklarınıza Kendi Deneyimlerinizi Elbise Gibi Giydirmeyin.

Anne baba olmak, çocuğunuzun yerine uçmak değil, ona uçacağı kanatları vermektir. Çocuğa yolu göstermek değil, yol göstermektir. Çocuklarınıza kendi deneyimlerinizi bir elbise gibi giydiremez, onun adına hayatı siz yaşayamazsınız. Sadece ve sadece anne baba olarak çocuklarınıza rehberlik edebilir, gördüğünüz olası sıkıntılarda uzmana başvurabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda yardım istemek, yardıma açık olmak çok önemlidir. Bu güçsüz olduğunuzu değil, iş birliğine ve desteğe açık olduğunuzu gösterir. Yardım almak veya bilmediğiniz şeyler konusunda destek istemek zaaf değil, ruhsal bir güçlülük ifadesidir.

Sağlıcakla…

1 YORUM

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz