Çocuklar da Depresyonu Sizin Kadar Yoğun Yaşar

Sanılanın aksine pek çok hastalığın ana nedenlerinden biri sayılan strese bağlı depresyon, sadece büyükleri değil çocukları da etkiliyor. Çocuklar da depresyonu en az sizin kadar hissedebiliyor ve bunu gerek ruhsal gerekse fiziksel belirtilerle gösteriyor.

Uzmanlara göre çocuklarda görülen strese bağlı depresyonun temel iki nedeni var. İçsel ve dışsal kaynaklara bağlı ortaya çıkan nedenler çocukları depresyona sokuyor.

muthis psikoloji stc1 - Çocuklar da Depresyonu Sizin Kadar Yoğun Yaşar

Yapısal (iç) faktörler

1. Çocuklar büyürken farklı gelişim evrelerinden geçerler. Her gelişim evresinin kendine göre bazı zorlukları vardır. Çocuk bu zorluklarla baş ederken bazen kendisini stres altında hissedebilir. Örneğin çocuğunuz tuvalet alışkanlığı kazanması gerektiği bir dönemde olduğunu düşünelim. Çocuğunuz artık kendi vücudunu işleyişini kontrol etmek adına bir sorumluluk kazanmıştır ama bu sorumluluğu bir alışkanlığa çevirene kadar, bununla mücadele edebilir.

2. Çocuğunuz içe dönük, hassas ve dış etkenlerden kolayca etkilenen bir yapıda olabilir. Ya da tam tersi dışa dönük, sosyal ortamlara açık bir karakterdir. Çocukların karakteristik özellikleri onların dış etkenlerden nasıl etkileneceklerini belirler. Çocuğunuz hassas ve içe dönük bir karakter özelliği taşıyorsa strese daha duyarlı olabilir.

3. Çocuğunuzun sahip olduğu bir fiziksel engel ya da kronik bir rahatsızlık onun stresli olmasına, dış olayları farklı algılamasına neden olabilir. Bu durumda tıbbi ve psikolojik yardım almanız yararlı olacaktır.

muthis psikoloji stc3 - Çocuklar da Depresyonu Sizin Kadar Yoğun Yaşar

Çevresel (dış) faktörler

1. Huzursuz ve düzensiz aile ortamı çocuğun kendisini rahat hissedememesine sebep olur.

2. Çocuğunuz arkadaş ortamında kendini dışlanmış ya da zayıf hissediyorsa stres belirtileri gösterebilir.

3. Bazı anne – babalar donanımlı yetişmesi için, çocuğunu o aktiviten bu aktiviteye koşturur. Çocuğunuzun yorulabileceğini, sıkılabileceğini ya da bu aktivitelere devam etmek istemeyeceğini unutmayın.

muthis psikoloji stc2 - Çocuklar da Depresyonu Sizin Kadar Yoğun Yaşar

Çocuğunuz bunları yaşıyorsa dikkat edin

Çocuğunuz ruh halinde ve hareketlerinde belirgin değişiklikler fark ediyorsanız bu durum onun kendisini stres altında hissetmesinden kaynaklanabilir. Depresif ruh hali, içe kapanıklık, uyku ve yeme problemleri, daha önce ilgisini çeken akvite ve oyunlara belirgin bir ilgisizlik gibi örnekler stres altında olan çocukta gözlenebilen belirtiler. Şiddetli ağlamalar ya da aşırı kızgınlık hali.Sosyal çevreye karşı aniden başlayan ilgisizlik. Ders notlarının belirgin şekilde düşmesi. Anne-baba ve diğer akrabalarla olan ilişkilerinde olumsuz değişiklikler. Sabahları kalkamamak ve okula gitmek istememek.Fiziksel şikayetlerin sıklaşması gibi.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz