Çocuk Gelişimini Adeta Baltalayan 5 Ebeveyn Hatası

1. Çocuklarınızın risk almasını engellemeyin

muthis psikoloji hata1 - Çocuk Gelişimini Adeta Baltalayan 5 Ebeveyn Hatası

Çocuklarınızı korumak tamam ama bunu aşırı bir şekilde uygulamak onların risk karşısındaki davranış ve tepkileri tecrübe etmelerini engeller. Küçük riskleri almalarına izin vermeniz öğrenmeyi geliştirir. Bu durum ayrıca ileride olası bir fobi gelişmesinin de önüne geçer.

2. Çözüm üzerine düşünmeleri için zaman verin

muthis psikoloji hata2 - Çocuk Gelişimini Adeta Baltalayan 5 Ebeveyn Hatası

Çocukları herhangi bir sorunla karşılaştığında hemen kurtarmaya çalışmayın. Sorun karşısında çözüm üretmelerini sağlayın. Bu durumda kendi başına yapabileceği bir şey ise tepkilerini kontrol edin ve yol gösterin.

3. Her hareketine övgü yağdırmayın

muthis psikoloji hata3 - Çocuk Gelişimini Adeta Baltalayan 5 Ebeveyn Hatası

Takdir etmenin gelişim adına önemli olduğu bir gerçek. Ancak gereksiz ve aşırı övgü gelişimi olumsuz etkiler. Çocuk kendini övgüler karşısında özel ve muhteşem hissedebilir. Başarı-ödül bağlantısını doğru kuramayan çocuk yaşanacak başarısızlıklarda çocuğun hile ve yalana başvurabilir.

4. Çocuklarınıza da “hayır” demeyi bilin

muthis psikoloji hata4 - Çocuk Gelişimini Adeta Baltalayan 5 Ebeveyn Hatası

Çocuklar her istediği yerine getirilmek zorunda değil. Onlar bu hayal kırıklığını kısa sürede atlatabilir. Bu durum onların hayatta her şeyin olumlu olmadığını anlamasına yardımcı olur. Ama aksi halde en basit tabirle şımartılmış bir çocuk özgür bir birey olduğunda hayatının her alanında sorunlar yaşar.

5. Nasihat vermekle yetinmeyin ayrıca rol model olun

muthis psikoloji hata5 - Çocuk Gelişimini Adeta Baltalayan 5 Ebeveyn Hatası

Çocuk gelişiminde en önemli faktör karakterli, güvenilir ve samimi rehberliktir. Nasihat vermek tabi ki olmazsa olmaz. Ancak siz verdiğiniz nasihatlere aykırı davranıyorsanız konuşmanız bir anlam ifade etmez. Mesela sigara içen biriyseniz sigaranın zararlarını anlatmanız istediğiniz etkiyi yaratmayabilir.

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz