Çocuğunuzu Narsist Yetiştirdiğinizi Gösteren 7 İşaret

Is Attachment Parenting Permissive Parenting - Çocuğunuzu Narsist Yetiştirdiğinizi Gösteren 7 İşaret

Narsisizm, kişinin kendisine ve görünüşüne olan aşırı ilgisini ifade eder. Gösteriş, kendine âşık olma, kendine hayran olma, kibir ve benmerkezcilik narsisizmin belirtileridir. Ebeveyn olarak yaptığınız bazı hatalarla çocuğunuzun narsist biri olarak yetişmesine sebep olabilirsiniz. Peki bunu nasıl anlarsınız? İşte 7 işaret:

1. Çocuğunuzun Hatasız Olduğuna Onu İnandırmak

Bu duruma aşırı övme neden olabilir. Çocuğunuzu heykel kaidesine oturtabilirsiniz, ne de olsa onu siz yaptınız; ancak hataları fark etmenin insani olduğunu da bilmelisiniz. Herkesin bir zayıf noktasının olduğunu bilmek bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

2. Çocuğunuzu Diğer Çocuklarla Kıyaslamak

Çocuklar 7-8 yaşlarında kendilerini arkadaşlarıyla kıyaslamaya başlarlar. Çocuğunuzu kıyas stresine sokmamanız ve her alanda yaşıtlarından daha iyi olmalarını beklememeniz çok önemli.

3. İlgiyi Kazanılacak Bir Şey Olarak Görmek ve Yakınlık Göstermemek

Eğer sadece bir şeyi başardığında sarılıyorsanız, çocuğunuzu narsist yetiştiriyor olabilirsiniz. İlgi göstermek ve takdir etmekle, çocuğunuza diğerlerinden daha iyi olduğu hissini vermek farklı şeylerdir.

4. Eleştirileri Kulak Ardı Eden Örnek Davranışınız

Hepimiz eleştirilmeye ve yanlış yaptığının söylenmesine tahammül edemeyen en az bir yetişkin tanıyoruz. Bu kişiler söylediklerinin ve önerdiklerinin kabul edilmesinden başka bir cevabı kabul etmezler. Onlar gibi olmayın, eleştiriye açık olun. Çocuğunuzun buna ihtiyacı var.

5. Çocuğunuzu Abartılı Övmek ve Onun İçin Mazeret Uydurmak

Burada dürüst olalım, çocuğunuzla gurur duyuyor olmalısınız. Muhtemelen başka çocukların yapamadığı harika bir şeyi yapabiliyordur. Ancak her şeyi berbat etmesi de kabul edilebilir. Hatta bunu çocukken yapmaları çok daha iyi. Eğer hatalarına mazeret uydurursanız, çocuğunuz hatalarından ders almayı ve mükemmel olmadığı gerçeğini öğrenme fırsatını kaçırır.

6. “Farklı” Biri Hakkında Kötü Konuşmak

Bir insanın görüş ve inançlarına katılmadığını beyan etmekle, kendi görüş ve inancının onunkinden üstün olduğunu beyan etmek arasında fark var. Yaş, cinsiyet, ırk, din vb. konularda diğerlerinden daha üstün olduğunu açıklamak çocuğunuza onun görüş ve inançlarının mükemmel olduğu mesajını aşılamaktır. Herkesin görüşleri nedeniyle ayıplandığı bir devirde yaşıyoruz. İsteyeceğimiz son şey bunu bir sonraki nesle aktarmak olur.

7. Kendinde Narsisizm İşaretleri Görmek Ancak Düzeltmeye Çalışmamak

Bazı davranış ve düşüncelerinizin narsistik olduğunu görüyor ancak düzeltmeye çalışmıyorsanız, şimdi yeniden düşünme zamanı. Bir gün huzurevine terk edilir ve size vakit bulamayan çocuğunuz tarafından ziyaret edilmezseniz, yapmadığınız değişiklikler için pişman olabilirsiniz.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz