Bu Yıl 52 Kitap Okudum, Peki Ne Öğrendim?

İlk defa bir yeni yıl kararıma sadık kaldım. Normalde bu işi hiç beceremiyorum. Yeni yılda diyet ve spor yapma kararımdan genelde bir ayı doldurmadan vazgeçiyorum. Geçen yıl şekeri azaltma kararım sadece 3 gün sürdü. Bu yüzden bu yıl başka türlü bir karar almaya karar verdim: belirsiz diyet ve spor sözleri yerine yönümü kitaplara çevirdim.

Çocukluğumdan beri etrafım kitaplarla çevrili. 16 yaşında Proust okumamış olabilirim ama üniversite kabul makalem Neville Longbottom üzerineydi.

Ancak bizim jenerasyonun pek çok eğitimli kadın ve erkeği gibi ben de üniversiteye gidince okumayı unuttum. Tabi ki üniversite hayatım boyunca ödev ve dersler sebebiyle pek çok okuma yaptım. Üniversiteyi bitirdiğimde yüzlerce kitap okumuştum. Ancak sadece birkaçını hatırlıyordum.

Bu yüzden geçen yıl başı gecesinde oturdum ve 2016’da sadece zevk için her hafta 1 kitap – yılda 52 kitap okumaya karar verdim. Ve ilk defa bir yeni yıl kararıma sadık kaldım. Peki ne öğrendim?

Kitaplar birer aynadır

7 Ways Reading Aloud Improves and Enriches Your Life - Bu Yıl 52 Kitap Okudum, Peki Ne Öğrendim?

Kitaplar sadece görebildiğiniz şeyleri yansıtır, ancak okumak yine de geliştirici bir eylemdir. Bu yıl okuduğum en iyi kitaplar kusurlarıma ayna tuttular. Bana kusurlu, bencil ve arızalı karakterler gösterdiler; ben de onlarla ilişki kurdum. Bu öz farkındalık hem kişisel hem de profesyonel hayatımda kendini gösterdi. Araştırmalar da gösteriyor ki, yüksek öz farkındalık sahibi çalışanlar seçim kalitesinden anlaşmazlık yönetimine kadar her alanda takım performansına daha yatkın.

Okumak beni daha empatik yaptı

Resveralife Improve The Bond With Your Children By Reading Them A Bedtime Story reading - Bu Yıl 52 Kitap Okudum, Peki Ne Öğrendim?

Araştırmalar, yetişkinlikte kurgu edebiyat metinleri okumanın empati ve duygusal zeka ile ilişkisini ortaya koyuyor. Fark ettim ki, girift ve karmaşık insan hikayeleri okumak beni diğer insanların duygu ve tecrübelerine karşı daha duyarlı yaptı. Gerginlik ve nefretin tavan yaptığı bir yılda empati dersi çok önemliydi.

Okumak bir kaçış olmamalı

5849c1b71800002d00e41a55 - Bu Yıl 52 Kitap Okudum, Peki Ne Öğrendim?

Sanırım hepimiz 2016’nın berbat bir yıl olduğu konusunda hemfikirizdir. Bu süreçte pek çok insan da okumayı bir kaçış olarak değerlendirdi. Okumak beni nefret, öfke ve kalp kırıklığından uzaklaştırmadı. Ancak bana bir başa çıkma yöntemi öğretti. Kitaplar bana karşılaştıkları krizlerle zarafet ve kudretle başa çıkabilen karakterler gösterdi.

Okuma kararım diğer bütün kararlarımdan daha uygulanabilirdi

70 6 - Bu Yıl 52 Kitap Okudum, Peki Ne Öğrendim?

Okumak gibi bir şeye odaklanmak temiz bir zafer demek. Önce hedefinizi somutlaştırın, daha sonra ise gelişiminizi değerlendireceğiniz bir yöntem belirleyin. Ben bir saatlik metro yolculuğumu okuma zamanı olarak belirledim ve Excel’de okuduğum kitapların listesini tuttum. Büyük bir hedefi parçalara ayırmak ise araştırmaların da gösterdiği gibi, hedefe ulaşmakta oldukça etkili oldu.

Tüm bunların üstüne, iş okumaya gelince hacmin çok da önemli olmadığını belirtmeliyim. Anlayış derinliği kitapların hacminden çok daha önemli. Yani bütün bir yılı Karamazov Kardeşler’i okuyup analiz ederek geçirdiyseniz, benden daha cesur olduğunuzu itiraf etmem gerekir.

 

Yazar: Abigail Williams – The Huffington Post Editörü

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz