Bu Kişilik Tipine Sahip Olmak Sizi Şişmanlatıyor Olabilir

50 yıldan uzun zamandır sürdürülen bir araştırma, dürtüsel kişiliklere sahip insanların, fazla kilolu olma riski taşıdığını ortaya koydu.

Önce Dürtüsellik ne demek bunu inceleyelim. Dürtüsellik, şahısların davranışlarını planlamada, isteklerini ertelemede ve kendilerini durdurabilme becerilerinde zorlanma şeklinde kendini gösteren bir durumdur. Dürtüsel kişiler genellikle yaptığı davranışlarda sonucu düşünmeden hareket eder, sabırsız davranır ve risk alırlar.

Dürtüsellik ölçümlerinde en üst %10’luk dilime girenler, en alt %10’luk dilimde olanlardan ortalama 10 kilo daha şişmandırlar.

obezite - Bu Kişilik Tipine Sahip Olmak Sizi Şişmanlatıyor Olabilir

Diğer insanlara göre daha zayıf sorumluluk duygusuna sahip olan bu kişilerin kilo alma-kilo verme döngüsüne girmeleri ise daha olası.

Araştırmacılar şöyle yazıyor:

“Bu kişilik özelliklerine sahip olan bireyler, zorlamalara ve hayal kırıklıklarına rağmen, yoldan çıkmaya ve disiplinsizliğe sahip olmaya meyillidirler.

Sağlıklı bir kiloyu korumak için, her ikisi de hem kararlılık hem de kısıtlama gerektiren sağlıklı bir diyete ve sürekli bir fiziksel aktivite programına sahip olmak gereklidir.

Böyle bir kontrol ileri seviyede dürtüsel kişiler için zor olabilir.”

Bu çıkarımlar 50 yıldan uzun zamandır 1988 kişi ile sürdürülen çalışmanın verilerinden elde edilmiş.

Sonuçlar, insanların genellikle yaşlandıkça daha ağırlaştıklarını, ancak en çok kilo alanların dürtüsel kişiliğe sahip, risk almaktan zevk alan, rekabetçi ve saldırgan bireyler olduklarını gösterdi.

Araştırmayı yürüten Dr. Angelina R. Sutin şöyle söylüyor:

“Önceki araştırmalar, dürtüsel bireylerin yeme ve alkol tüketimine yatkın olduklarını ortaya koymuştur.

Bu davranış kalıpları zamanla kilo alımına katkıda bulunabilir.”

En ince kalan kişiler ise, dikkatli ve hassas olmayla bağlantılı bir kişilik özelliğin, yani ileri derece sorumluluk duygusunun taşıyıcıları.

Dr. Sutin ekliyor:

“Kişilik özelliklerinden kilo alımına giden yol karmaşık ve muhtemelen davranışsal olanlara ek olarak fizyolojik mekanizmaları da içeriyor.

Kişilik ve obezite arasındaki ilişkiyi daha net tanımlayarak daha özel tedavilerin geliştirilmesini umuyoruz.

Örneğin, bir grup ortamında yapılan yaşam tarzı ve egzersiz müdahaleleri, dışa dönük kişilik tipleri için içe dönüklere göre daha etkili olabilir.”

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz