Bir Babanın Oğlunu Kaybettikten Sonra Öğrendiği Yürek Burkan 10 Şey

İngiliz Richard Pringle, her baba gibi küçük oğlu Hughie ile önünde daha uzun yıllar olduğunu düşünüyordu. Fakat Hughie’nin önemli bir beyin hastalığı vardı, doktorları bu hastalığın kontrol edilebileceğini küçük çocuğun sağlığına kavuşacağını düşünüyorlardı.

Ancak doktorların umduğu olmadı ve olabilecek en kötü senaryo gerçekleşti. Hughie beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi.

Yürek burkan bu trajik hikayenin ardından Hughie, ardında bıraktığı tatlı anıların yanında babasının, hayatın ve yaşadığımız anın ne kadar değerli olduğunu hiç olmadığı kadar fark etmesini sağladı.

Richard Pringle, başka ebeveynlerin de hayatın kırılgan ve hızla akıp giden doğasını anlamalarını sağlamak için oğlunun ölümünden sonra farkına vardığı 10 şeyi yazmak istedi.

“Bir akşam küçük kızımı yatırıyordum. Onun yanına uzandım ve o sırada zihnimde bunları yazmaya başladım,” diyor Richard Pringle.

Ve yazdığı liste, üç yıl süren, kısa ama dolulu dolu yaşanan hayatın tatlı anılarına adanmış adeta. Ama bu liste aynı zamanda, en önemli küçük anları kaçırabilen ebeveynler için de güçlü bir farkındalık çağırı niteliğinde.

1. Asla ama asla çok fazla öpmek ve sevmek diye bir şey yoktur.
2. Her zaman zamanınız vardır. Yapmakta olduğunuz şeyi bırakın ve oyun oynayın, bir dakikalığına bile olsa yapın. Bekleyemeyecek kadar önemli hiçbir şey olamaz.
3. Çekebildiğiniz kadar çok fotoğraf ve video çekin. Bir gün elinizde kalan tek şey onlar olabilir. 
4. Para harcamayın, zaman harcayın. Ne kadar harcadığınızın önemli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Önemli değil. Yaptıklarınız önemli. Su birikintilerine atlayın, yürüyüşlere çıkın. Denizde yüzün, kamp yapın ve eğlenin. Çocuklarınızın tek istediği bunlar. Hughie’ye neler satın aldığımızı hatırlamıyorum, sadece neler yaptığımızı hatırlıyorum.
5. Şarkı söyleyin. Birlikte şarkılar söyleyin. En mutlu anılarım, Hughie’nin omzumda otururken ya da arabada yanımda otururken en sevdiğimiz şarkıları söylediğimiz anlar. Anılar müzikle yaratılıyor.
6. En basit şeylere değer verin, el üstünde tutun. Akşam saatleri, uyku saatleri, hikaye okuma saatleri. Birlikte yenen akşam yemekleri. Tembel Pazarlar. En basit anlar, en değerliniz olsun. Bunlar en çok özlediklerim. Bu özel zamanların siz farkına bile varmadan geçip gitmesine izin vermeyin.
7. Sevdiklerinizle vedalaşırken onları her zaman öpün. Eğer unutursanız, geri dönün ve öpün. Bunun son şansınız olup olmayacağını asla bilemezsiniz.
8. Sıkıcı şeyleri eğlenceli hale getirin. Alışveriş zamanlarını, araba yolculuklarını, dükkanlara yürümeyi. Aptallıklar yapın, şakalar yapın, gülün, gülümseyin ve eğlenin. Siz öyle davrandığınız için bu işler sadece birer sorumluluğa dönüşür. Hayat eğlenmeyi unutamayacağımız kadar kısa.
9. Bir günlük tutun. Çocuklarınızın yaptığı ve dünyanızı aydınlatan her şeyi not edin. Söyledikleri komik şeyleri, yaptıkları sevimli şeyleri. Biz bunu Hughie’yi kaybettikten sonra yapmaya başladık. Şimdi bunu diğer çocuklarımız Hettie ve Hennie için yapacağız. Bu anılarınız sonsuza dek yazılı kalacak. Geri dönüp okuyabilir ve yaşadığınız anları bağrınıza basabilirsiniz.
10. Eğer çocuklarınız yanınızdaysa… Uykudan önce öpmek için, birlikte kahvaltı etmek için, okula birlikte yürümek için, üniversiteye götürmek için, evlendiklerini görmek için yanınızdalarsa… Çok ama çok şanslısınız. Bunu sakın aklınızdan çıkarmayın. 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz