Bilim İnsanları Açıkladı; İşte Çikolatanın, Zekâ ve Beyin Gelişimine Faydaları

çikolata2 - Bilim İnsanları Açıkladı; İşte Çikolatanın, Zekâ ve Beyin Gelişimine Faydaları

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre çikolata, beyin ve zeka gelişimine katkı sağlıyor ve hafızayı kuvvetlendiriyor.

Çikolatanın faydaları Independent gazetesi tarafından yayınlanan bir yazıya göre ilk olarak 1970’li yıllarda Merrill Elias isminde bir psikolog tarafından yapılan araştırmaya dayandırılıyor.

Psikolog Elias, yaklaşık kırk yıl önce, beyin performansı ile kan basıncı arasındaki bağlantıyı analiz edebilmek için New York’ta 1000’den fazla insanın bilişsel yeteneklerini inceledi.

Elias’ın araştırması yıllarca sürdü. Araştırmada katılımcılara beslenme şekilleri ile ilgili detaylı sorular yöneltildi.

Katılımcılar incelendiğinde, araştırma sonuçlarına göre “Haftada en az bir defa çikolata yiyen insanların bilişsel olarak diğer katılımcılara göre daha iyi bir performans sergiledikleri” görüldü.

çikolata - Bilim İnsanları Açıkladı; İşte Çikolatanın, Zekâ ve Beyin Gelişimine Faydaları

‘Hafızayı Güçlendiriyor’

Uzmanlar, çikolatanın “görsel hafızayı ve zekayı, çalışma belleğini, tarama ve izlemeyi, soyut akıl yürütmeyi ve minimental durum muayenesini” geliştirdiğini belirtiyor.

Bu bilimsel çalışmaların günlük yaşama yansıması nedir diyecek olursanız “örneğin ihtiyaç duyduğunuz telefon numaralarını akılda tutmaya, günlük iş stresi ve yoğunluğu sebebiyle unutulan işleri hatırlamaya, ya da zihninizi aynı anda meşgul edecek iki işi birlikte yapmayı gerektiren durumların üstesinden gelmeye” yardımcı oluyor.

çikolata 3 - Bilim İnsanları Açıkladı; İşte Çikolatanın, Zekâ ve Beyin Gelişimine Faydaları

Yapılan ikinci analizde de çikolatanın, bilişsel yetenekleri arttırıp arttırmadığı ve zeka seviyesinin diğer insanlara oranla daha iyi olmasında etkisinin olup olmadığı inceledi.

Elias, bilişsel yetenek ile çikolata arasında bağ olduğuna işaret etti fakat tam olarak bunun nasıl gerçekleştiğini bilmediklerini söyledi.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz