Beyninizi Daha Verimli Hale Getirmenin Yolları

Yeni bir araştırmaya göre bir müzik aleti çalmak ve başka bir dili öğrenmek, beyninizi daha verimli kılıyor.

müzik aleti - Beyninizi Daha Verimli Hale Getirmenin Yolları

Bilingual (iki dil konuşan) insanlar ve müzisyenler hafızayla ilgili görevleri yaparken beyinlerini daha az yoruyorlar.

Araştırmanın yazarı Dr. Claude Alain çalışmayı şöyle özetliyor:

“Bu bulgular, müzisyenlerin ve iki dillilerin aynı görevi yerine getirmek için daha az çaba sarf ettiklerini, bunun da onları bilişsel gerilemeye karşı koruyabildiğini ve bunama başlangıcını geciktirebileceğini göstermektedir.

Sonuçlarımız, bireylerin ister bir müzik aleti çalmayı ister başka bir dili nasıl konuşacağını öğrenmesi gibi deneyimlerinin, beynin nasıl çalışacağını ve hangi ağların kullanılacağını belirleyebileceğini gösterdi.”

İki dil bilen insanların ve müzisyenlerin hafıza ile ilgili yeteneklerinin daha üst düzey olması araştırmacılar için yeni bir olgu değildi, ancak nedeni bilinmiyordu.

Bu yeni çalışma, çeşitli bilişsel görevleri yerine getirdikleri sırada müzisyenlerin, iki dillilerin ve sadece İngilizce konuşan ve müzisyen olmayan bireylerin beyinlerini taradı.

yabancı dil öğrenmek 1 - Beyninizi Daha Verimli Hale Getirmenin Yolları

Dr. Alain iki dil bilenlerin beyin tarama sonuçlarındaki farklılıkları şöyle açıklıyor:

“İki dil konuşan bireylerin sesleri işlemesi daha uzun sürebilir çünkü bu bireyler verileri her iki dil için sahip oldukları kelime haznesinde aratıyorlar.

Tarama sırasında, bu teorimizi destekleyecek şekilde, iki dilli bireylerin beyinlerindeki konuşmayı kavrama görevini yürüten bölümlerde daha fazla etkileşim gözlendi.”

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz