Beynimizin Bize Oynadığı Algı Oyunu “Deja vu”

Deja vu, an itibariyle yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. Fransızca “zaten” anlamına gelen “deja” kelimesi ile görmek yani “voir” eyleminin geçmiş zamandaki hali “vu” kelimesinin birleşiminden oluşmaktadır. Deja vu olarak yazılan kelimenin sözcük anlamı ise zaten görülmüş olandır.

muthis psikoloji dejavu1 - Beynimizin Bize Oynadığı Algı Oyunu "Deja vu"

Birçok insanın yaşadığı bu durum çoğu zaman halk arasında doğa üstü olarak yorumlansa da bilim insanların beynimizin oynadığı bir algı oyunu olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre Deja vu’nun sorumlusu beynin bellekle ilgili bölümü.

Deja vu’yu araştıran nörologlar, sağlıklı gönüllülerin beyinlerinin MR’larını çekti. MR sırasında, gönüllüleri, yaşanmış ve hayali anılarıyla ilgili tuttukları test sırasında beynin etkin olduğu bölgeleri gördüler. MR sırasında, araştırmaya katılanların, çok emin olarak hatırladıkları konularda beynin yan altında bulunan, bir olayın çok belirgin ve somut birçok ayrıntısını hafızalayan lobdaki beyin faaliyetinde artış olduğu belirlendi. Katılımcıların emin olduklarını söyledikleri, ancak hayali olduğu belirlenen olayları düşündükleri sırada, beynin üst bölgesinde bulunan ve ayrıntısız biçimde olayların yalnızca ana fikrini belleğe alan bölgenin daha etkin olduğu gözlendi. Öncelikle bu bölümdeki anılarını düşünen kişilerin yanlızca kimi olayların genel hatlarını hatırlayabildikleri ve yanılabilecekleri ortaya çıktı.

muthis psikoloji dejavu3 - Beynimizin Bize Oynadığı Algı Oyunu "Deja vu"

Duke Üniversitesi’nden nörolog Dr. Roberto Cabeza, insan belleğinin bilgisayarınkine benzemediğini belirterek, insanların sık sık, yaşanmamış olsa bile kimi olayları geçmişte yaşadıklarını sanabildiklerini söyledi.Cabeza, bu araştırmanın normal yaşlılık sürecinde bellekte oluşan değişikliklerin daha iyi değerlendirilmesi ve alzheimer hastalığının erken tanısında yararlı olabileceği görüşünde.

Daha önce yapılan araştırmalar, yaşlanıldığında beynin genellikle kesin olayları hatırlama özelliğini genel izlenimleri hatırlamaktan daha hızlı yitirdiğini göstermişti.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz