Bebeklerin Daha Doğmadan Anne Karnında Öğrendikleri 3 Şey

Bilim insanları, bebeklerin doğmadan önce bile bazı şeyleri öğrendiklerini keşfettiler. Uzmanlar göre bebekler daha anne karnındayken bazı şeyler hakkında fikir sahibi olabilirler. İşte bebeklerin doğmadan önce öğrenebileceği 3 şey;

1. Tat almak

muthis psikoloji dogum1 - Bebeklerin Daha Doğmadan Anne Karnında Öğrendikleri 3 Şey

Queens Üniversitesi’nden Profesör Peter Hepper, bebeklerin doğumdan önce hangi tatları sevip sevemeyeceğini merak etti. Anne adaylarından oluşan deneyde bir grup anne sarımsaklı yemekler yerken diğer gruptaki anne sarımsaksız yemekler yedi. Sarımsaklı yemek yemiş gruptan annelerin çocuklarının doğumdan sonra sarımsaklı yemekleri yemekten keyif aldıkları ortaya çıktı.

Bazı tatlar doğrudan annenin ağzından kana karışıp oradan da bebeğin kanına geçebilir. Özellikle sarımsak gibi keskin tatlar için geçerlidir bu. Ama daha hafif tatlar için de söz konusu olabilir.

Yapılan deneyler, hamileliğinin son üç aylık döneminde ve ilk emzirme aylarında suyla birlikte havuç suyu da içen annelerin bebeklerinin, sadece su içen annelerin bebeklerine kıyasla havuç içeren yiyeceklere çok daha yatkın olduğunu gösteriyordu.

Peki bebekler anne karnındayken nasıl tat alıyor? Bunun amniyotik sıvı yoluyla olabileceğine inanılıyor. Bebek 10 haftadan sonra anne karnında su yutmaya başlıyor. Bazı tatların bu sıvıdan alınabileceği düşünülüyor.

2. İşitmek ve seslere aşinalık

muthis psikoloji dogum2 - Bebeklerin Daha Doğmadan Anne Karnında Öğrendikleri 3 Şey

Finlandiya’da yapılan bir deneyde bir grup hamile kadına hamileliklerinin son döneminde her gün ninni dinletildi. İkinci grup ise bunu dinlemedi. Bebekler doğduktan sonra, melodideki ufak değişikliklere tepki verip vermediklerine bakıldı.

Bebekler uyurken kafalarına bağlı elektrotlarla beyinlerinin farklı bölgelerinden gelen sinyaller ölçüldü. Melodi doğru da olsa yanlış da olsa onu anne karnında duymuş olan bebeklerin daha güçlü tepki verdiği görüldü.

Fakat uzmanlar anne karnındaki bebeklere bir şeyler öğretmek amacıyla piyasada satılan çeşitli cihazlar konusunda temkinli davranılmasını öneriyor.

 

3. Konuşma ve dil kullanımı 

muthis psikoloji dogum3 - Bebeklerin Daha Doğmadan Anne Karnında Öğrendikleri 3 Şey

İnsanda ses konusundaki alışkanlık biraz içgüdü biraz da eğitim gerektiriyor. New York Üniversitesi’nden psikolog Athena Vouloumanos, insanların ne kadar erken dil öğrenmeye başladığını anlamaya çalışıyor.

Bebek anne karnında iken dil öğrenme becerisini tespit etmek zor olduğundan çalışmalar yeni doğanlar üzerinde yoğunlaşıyor. Bu bebeklerin konuşulan kelimelere ve bir anlam ifade etmeyen seslere nasıl tepki gösterdiğine bakıldı.

Bebeklere basınç sensörleri içeren emzikler verildi. Bebekler kuvvetle emdiklerinde konuşma kelimeleri duyuyor, yavaşladıklarında anlamsız sesler işitiyordu. Onların kelime duymayı tercih ettiği, bunun için emziklerini daha kuvvetli emdikleri görüldü. Bunun ise doğuştan geldiği, öğrenilen bir özellik olmadığı sonucuna varıldı.

Fakat aynı zamanda bebeklerin kendi ebeveynlerinin konuştuğu dili tercih ettiği görüldü. Bu ise öğrenilen bir şey olmalıydı.

Vouloumanos “İngilizce işiten bebekler Fransızca değil de bu dili duyduğunda daha sert emmeye başlıyor, aynı şekilde Fransız bebekler Fransızca kelimeler duymak için daha kuvvetli emiyor” diyor. Yani bebekler kendi ana dillerini tanıyor.

 

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz