Başarılı Olmak İçin Çocuğunuzun Sahip Oması Gereken 6 Yetenek

Her anne baba çocuğunun mutlu ve başarılı bir şekilde büyümesini ister. Bu yüzden ebeveynler çocuklarının eğitimi için efor sarf etmekten, zaman ve para harcamaktan çekinmezler. Peki iyi bir eğitim parlak bir gelecek anlamına mı gelir? Çocuğunuzun başarılı olması için eğitim kadar önemli, kazanması gereken 6 yetenek var.

Tavır almak / Tarafını Seçmek

Modern dünyanın en önemli yeteneklerinden biri, bir olay veya durum karşısında tavır alarak bunu savunmaktır; ve bu yeteneğin çocukluk çağlarında gelişmesi gerekir. Bunun için aile içinde çocuğun fikirlerinin önemli olduğunun gösterilmesi gerekir. Çocuğunuz onları dinlediğinizi ve anladığınızı bilmelidir. Bunun için konuşmalarınızda ilgi gösterip fikirlerini ifade etmeleri için onları cesaretlendirin. Alaycı cevaplar vermekten kaçının ve onaylayıcı ifadelerde bulunun.

Odaklanma

Çocuklar o an ilgilendikleri şeye odaklanmak isterler; bu yüzden onlara bir şeyler öğretmeye çalışırken heyecanlanacakları bir aktivite yaptırın. Örneğin harfleri öğretirken kaldırımlara tebeşirle yazdırın ya da oyun hamurundan harf yaptırın. Odaklanmalarına yardımcı olmak için onlarla vakit geçirirken onlara odaklanın ve örnek olun. Yine masa oyunları, resim ve puzzle gibi araçlarla konsantrasyonlarını artırabilirsiniz.

Özgüven

Çocuğunuz bir şeyleri kendi başına yapmaya ne kadar erken başlarsa, özgüveni de o kadar yüksek olur. Özgüvenleri arttıkça karşılarına çıkan zorluklarla baş etmeleri kolaylaşır. Bırakın çocuğunuz kendisi giyinsin, ayakkabılarını bağlasın, oyuncaklarını yerine koysun ve döktüklerini temizlesin. Bunları yaparken yanlışlarını cezalandırmayın, doğrularını ödüllendirin. Sorumluluk duygusu özgüvenlerini arttırmak için çok önemli bir davranıştır.

Takım Oyuncusu Olmak

Çocuğunuza erken yaşlarda toplumda (okulda, parkta, kreşte) bazı kesin kuralların olduğunu ve bu kurallara uyulduğunda diğerleri ile iyi ilişkiler kuracağını açıklamalısınız. Bu kurallardan biri de takım oyuncusu olmak; yani işbirliği yapmak. Ancak birlikte çalışmayı ve işbirliği yapmayı öğretirken çocuğunuzu asla diğer çocuklarla kıyaslamayın. Bunun yerine takımdaki her oyuncunun görevleri olduğunu ve herkesin üzerine düşeni yaptığında takım çalışmasının gerçekleştiğini anlatın.

Öz Düzenleme

Bu beceriyi kazanması çocuğunuzun hem erken yaşlarında hem de ilerleyen yıllarda hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Peki öz düzenleme becerisi nasıl kazanılır? Öncelikle günlük ve haftalık planlamayla. Ancak bu planlama yapılırken çocuğun sorumlulukları ve oyun zamanı arasında denge kurmaya dikkat etmelidir. Çocuğunuz hobileri, oyunları ve diğer aktiviteleri için yeterli zamana sahip olmalıdır.

Başarısızlıkları Sakin Karşılamak

Çocuğunuzun başarı ve başarısızlıklarına olan tutumunuz onların özgüvenini şekillendirir ve diğer insanlarla ilişkilerini belirler. Eğer çocuğunuzu başarısız olduğu veya kaybettiği oyundan çekip alırsanız, başarısızlıklarla nasıl mücadele etmesi ve başarısızlıklara nasıl tepki vermesi gerektiğini öğrenemez. Elbette çocuğunuzun başarılarını övün, ancak başarısızlıklarını göz ardı etmeyin. Onlarla oturup konuşun ve başarısızlığın sebebini bulmalarını sağlayın. Başarısızlık karşısında verdikleri tepkiyi başkasına zarar vermediği sürece sınırlamayın. En önemlisi de ne olursa olsun onlara inandığınızı ve onları sevdiğinizi gösterin.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz