Başarılı Olmak İçin Çocuğunuzun Sahip Olması Gereken 7 Yetenek…

Her anne baba çocuğunun mutlu ve başarılı bir şekilde büyümesini ister. Bu yüzden ebeveynler çocuklarının eğitimi için efor sarf etmekten, zaman ve para harcamaktan çekinmezler. Peki iyi bir eğitim parlak bir gelecek anlamına mı gelir? Görünen o ki, çocuğunuzun başarılı olmak için eğitim kadar ihtiyaç duyduğu 7 yetenek var.

Tavır almak / Tarafını seçmek

xxxx - Başarılı Olmak İçin Çocuğunuzun Sahip Olması Gereken 7 Yetenek…

Modern dünyanın en önemli yeteneklerinden biri, bir olay veya durum karşısında tavır alarak bunu savunmaktır. Bu yeteneğin çocukluk çağlarında gelişmesi gerekir. Bunun için aile içinde çocuğun fikirlerinin önemli olduğunun gösterilmesi gerekir. Çocuğunuz onları dinlediğinizi ve anladığınızı bilmelidir. Bunun için konuşmalarınızda ilgi gösterip fikirlerini ifade etmeleri için onları cesaretlendirin. Alaycı cevaplar vermekten kaçının ve onaylayıcı ifadelerde bulunun.

Odaklanma

copii care joaca puzzle - Başarılı Olmak İçin Çocuğunuzun Sahip Olması Gereken 7 Yetenek…

Çocuklar o an ilgilendikleri şeye odaklanmak isterler; bu yüzden onlara bir şeyler öğretmeye çalışırken heyecanlanacakları bir aktivite yaptırın. Örneğin harfleri öğretirken kaldırımlara tebeşirle yazdırın ya da oyun hamurundan harf yaptırın. Odaklanmalarına yardımcı olmak için onlarla vakit geçirirken onlara odaklanın ve örnek olun. Yine masa oyunları, resim ve puzzle gibi araçlarla konsantrasyonlarını artırabilirsiniz.

Öz güven

happy child 2 - Başarılı Olmak İçin Çocuğunuzun Sahip Olması Gereken 7 Yetenek…

Çocuğunuz bir şeyleri kendi başına yapmaya ne kadar erken başlarsa, özgüveni de o kadar yüksek olur. Öz güvenleri arttıkça karşılarına çıkan zorluklarla baş etmeleri kolaylaşır. Bırakın çocuğunuz kendisi giyinsin, ayakkabılarını bağlasın, oyuncaklarını yerine koysun ve döktüklerini temizlesin. Bunları yaparken yanlışlarını cezalandırmayın, doğrularını ödüllendirin.

Takım oyuncusu olmak 

top 2 2 - Başarılı Olmak İçin Çocuğunuzun Sahip Olması Gereken 7 Yetenek…

Çocuğunuza erken yaşlarda toplumda (okulda, parkta, kreşte) bazı kesin kuralların olduğunu ve bu kurallara uyulduğunda diğerleri ile iyi ilişkiler kuracağını açıklamalısınız. Bu kurallardan biri de takım oyuncusu olmak; yani işbirliği yapmak. Ancak birlikte çalışmayı ve işbirliği yapmayı öğretirken çocuğunuzu asla diğer çocuklarla kıyaslamayın. Bunun yerine takımdaki her oyuncunun görevleri olduğunu ve herkesin üzerine düşeni yaptığında takım çalışmasının gerçekleştiğini anlatın.

Yabancı dil

1239252 - Başarılı Olmak İçin Çocuğunuzun Sahip Olması Gereken 7 Yetenek…

Çocuğunuzla en az 2 dilde iletişim kurmaya çalışmak ona ileriki yıllarda büyük avantajlar sağlar ve kültürel ufuklarını genişletir. Sonuçta bir başka kültürü öğrenmek o kültürün dilini öğrenmekten geçer, değil mi?

Öz düzenleme

aurum bienestar juego aprendizaje infancia - Başarılı Olmak İçin Çocuğunuzun Sahip Olması Gereken 7 Yetenek…

Bu beceriyi kazanması çocuğunuzun hem erken yaşlarında hem de ilerleyen yıllarda hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Peki öz düzenleme becerisi nasıl kazanılır? Öncelikle günlük ve haftalık planlamayla. Ancak bu planlama yapılırken çocuğun sorumlulukları ve oyun zamanı arasında denge

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz