Bahar Yorgunluğu Deyip Geçme

Havaların giderek ısınması, metabolizma üzerinde bazı etkilere neden olabiliyor. Bu etkiler kendisini fiziksel veya ruhsal olarak gösteriyor. Havanın soğuk olduğu günlerde yavaşlayan metabolizma, havaların ısınmasının ardından yeniden hızlı bir şekilde çalışıyor. Bu süreçte yaşanan değişiklik vücudunuzda birtakım sorunları da ortaya çıkarabilir.

Bahar yorgunluğu, baharın bu ilk haftalarında birçok kişide görülebilen, genel bir bitkinlik, güçsüzlük, enerji eksikliği, isteksizlik, uykusuzluk, vücutta uyuşukluk – karıncalanma gibi belirtilerle seyreden bir rahatsızlık halidir. Bahar aylarında havadaki elektrik yükünün artması ile, özellikle büyük şehirlerde bu elektrik yüküne hava kirliliğinin ve çevre gürültüsünün de eklenmesiyle belirtiler daha da artar.

muthis psikoloji bahar2 - Bahar Yorgunluğu Deyip Geçme

Yorgunluk

Sabahları yataktan zor kalkıyor veya gün içerisinde kendinizi enerjisiz, bitkin ve yorgun hissediyorsanız bahar yorgunluğuna yakalanmış olabilirsiniz. Mevsimsel olarak görülen değişmelerin başında gelen yorgunluk hissi, fiziksel ve ruhsal olarak başka rahatsızlıkları da tetikleyebiliyor.

Kaygı ve Asabiyet

Rutinleriniz değişmediği halde gün içerisinde kendinizi huzursuz, sinirli ve dikkatsiz hissetmeniz bahar aylarında daha sık görülür. Bu durumun uzun sürmesi, bahar yorgunluğu yaşadığınızın göstergesi olabilir. İş ve sosyal yaşamınızı da derinden etkileyen bu durumu dikkate almadığınızda depresyona kadar ilerleyebileceğini unutmayın. Bununla birlikte dikkatsizlik, konsantrasyon ve odaklanma güçlüğü çekebilirsiniz.

muthis psikoloji bahar3 - Bahar Yorgunluğu Deyip Geçme

Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmalı?

Psikolojik ve fiziksel yönden insanları etkileyen bahar yorgunluğunu giderebilmek için hayatınızda birtakım değişiklikler yapabilirsiniz.

  • Tek tip beslenmeden uzak durularak, dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Sabah kahvaltısı atlanmamalı, mümkünse hafif yiyecekler tüketilmelidir.
  • Öğünlerin düzensiz olması, açlık sürelerinin uzaması kan şekerinde düzensiz iniş çıkışlara sebep olacağından, bahar yorgunluğunun daha fazla yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle öğünler az ve sık olarak düzenlenmeli, ana öğünlerin arasına ara öğünler konulmalıdır.
  • Her gün düzenli olarak yarım saatlik tempolu yürüyüşler yapılmalıdır.
  • Öğlen yemeğinde et ağırlıklı beslenme düzeni, akşam yemeklerinde sebze ağırlıkla beslenme düzeni oluşturulmalıdır.
  • Dolaşım sorunlarının yaşanmaması için bol su tüketilmelidir. Bu sayede vücudun toksinlerden kurtulması sağlanmalıdır.
  • Her gün tüketilen çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri oranına dikkat edilmelidir. Bunları fazla tüketmek kalp çarpıntısı, su kaybı gibi olumsuz etkiler yapar. Bunların yerine yeşil çay gibi bitki çayları içilebilir.
  • C vitamini alımını arttırmak için yeteri miktarda sebze ve meyve alınmalıdır.
  • Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Uykusuzluk, düzenli uyumama insanların kendilerini yorgun hissetmelerine neden olabilir. Günde 6-8 saat uyku düzeni kurulmalıdır.
  • Magnezyum ve çinko alımı yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olur. Bu nedenle gün içinde fındık, ceviz, muz gibi yiyecekler tüketilmelidir.
  • Hamur iş, tatlı ve nişastalı besinlerin azaltılması gerekir. Bunlar kan şekerini hızlı bir şekilde azaltır ve yükseltir. Bunun yerine kan şekerini düzenleyen kepekli besinler, posalı yiyecekler tüketilmelidir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz