Bağımlılık Nasıl Tedavi Edilir?

0x0 zaturre nedir zaturre belirtileri ve tedavisi 1510294636443 - Bağımlılık Nasıl Tedavi Edilir?

Bağımlılık için etkili tedaviler bulunmaktadır. İyileşme yolundaki ilk adım problemin tanımlanmasıdır. Kişi bir sorunun olduğunu reddettiğinde ve madde kötüye kullanımı ve bağımlılığı hakkında bilgi sahibi olmadığında iyileşme süreci engellenebilir. İlgili arkadaşların ve ailenin müdahalesi genellikle tedaviyi başlatır.

Bir sağlık uzmanı, madde kullanım bozukluğunun olup olmadığını görmek için semptomların genel bir değerlendirmesini yapabilir. Problem çetin görünse bile, madde kullanım bozukluğu olan çoğu kişi tedaviden fayda görebilir. Ne yazık ki, tedaviden fayda sağlayabilecek birçok kişi yardım almıyor.

Bağımlılık bir kişinin hayatının birçok yönünü etkilediğinden, genellikle birden fazla tedavi şekli gerekir. Çoğu bağımlı için, ilaç ve bireysel/grup terapisi kombinasyonu en etkili tedavidir. Kişinin durumunu ve eş zamanlı olarak görülen medikal, psikiyatrik veya sosyal problemlerini birlikte ele alan tedavi yaklaşımları uzun süreli iyileşme sağlayabilir.

İlaçlar uyuşturucu isteklerini kontrol etmek ve ciddi şiddetli geri çekilme belirtilerini hafifletmek için kullanılır. Terapi, bağımlı bireylerin davranışlarını ve motivasyonlarını anlamalarına, kendilerine saygıyı arttırmalarına, stresle baş etmelerine ve diğer zihinsel sağlık sorunlarına eğilmelerine yardımcı olabilir. Tedaviler şunları da içerebilir:

  • Hastanede tedavi,
  • Terapötik topluluklar (yüksek kontrollü, uyuşturucusuz ortamlar) veya rehabilitasyon evleri/merkezleri,
  • Ayakta tedavi.

Pek çok bağımlı, bireyler ya da aileler için oluşturulmuş kendi kendine yardım gruplarını da faydalı buluyor.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz