Aşk Üzerine Doğru Bildiğimizi Sandığımız 5 Yanlış Cümle

Sevgi ve yaşam üzerine yaygın klişeler vardır. Bunların bazıları size zarar verebilir. Ama bu klişelerin birer efsane olduğunun farkındaysanız daha az hata yaparsınız ve gelecekte pişmanlık duyacağınız daha az şey olur.

Zaman zaman mutluluğunuzun önünde durabilen romantizmle ilgili en yaygın 5 yanlış klişe cümle;

1 . Karşıtlar birbirini çeker

muthis psikoloji mit1 - Aşk Üzerine Doğru Bildiğimizi Sandığımız 5 Yanlış Cümle

Bu cümleyi kaç kez duydunuz? Popülerliğine rağmen oldukça yanlış bir düşünce. Genel olarak, uzun süren bir ilişki içinde olan insanlar tamamen olmasa da kendisine benzeyen karakter yapısına sahip insanlarla birlikte olurlar. Yani farklılıklardan daha fazla benzerliğe sahiptirler.

İlk görüşmelerde insanlar birbirlerinin özelliklerini fark ederler. Bu özellikler, çiftin gelecekte uyumlu bir ortaklığa sahip olabileceğine ya da olamayacağına işaret ediyor. Ayrıca, benzer kişiliğe sahip kişiler daha iyi ebeveynler olabiliyorlar.

2. Partnerimin karakterini değiştirebilirim

muthis psikoloji mit2 - Aşk Üzerine Doğru Bildiğimizi Sandığımız 5 Yanlış Cümle

Eğer hala partnerinizi değiştirebileceğinizi düşünüyorsanız, unutun. Elbette, bir ilişkide kişi bazı alışkanlıklarını bırakabilir. Ancak, değişemediğiniz temel alanlar var. (Örn; kişilik, tutumlar, değerler ve sosyal olarak ilgili alanı seçimi)

Sizi anlayan ve destekleyen bir partnerin hayalini kuruyorsanız, görüşlerinizi paylaşan biriyle daha iyi durumda olursunuz.

3. Ruh eşimi bekliyorum

muthis psikoloji mit3 - Aşk Üzerine Doğru Bildiğimizi Sandığımız 5 Yanlış Cümle

Birçok insan, mükemmel bir eşleşme ortağı bulmayı hayal eder. Bu durumda kendilerinin bir ruh eşi olduğunu ve bu kişiyle karşılaşacaklarını düşünürler. Gerçek şu ki, ruh eşi mutlu ve uyumlu bir evlilik sonucu ortaya çıkar. Daha öncesi belirli bir durum yoktur. Yani “ruh eşi” kavramının içini ilişki başladıktan sonra doldurabilirsiniz. Aksi halde birinin sizi bir yerde beklediği fikri argümanın dışıdır.

4. Evlilik aşkı bitirir ya da aşkın son kullanma tarihi vardır

muthis psikoloji mit4 - Aşk Üzerine Doğru Bildiğimizi Sandığımız 5 Yanlış Cümle

Bunu iddia bir yanılgıdır. yanılıyor. New York’ta Stony Brook Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma ilk gün yaşanan güçlü duyguların 30 yıla kadar sürdüğünü ortaya koydu. Aşk konusunda sadece sihinsel değişlikler yaşarsınız ama bağlılık ve size hissetirdikleri değişmez. (bkz. Aşık Olma Şeklimizle Aşık Kalma Şeklimiz Aynı Değil)

5. İlk görüşte aşk vardır

muthis psikoloji mit5 - Aşk Üzerine Doğru Bildiğimizi Sandığımız 5 Yanlış Cümle

Aslında bu durum biraz karışıktır. Birini görür görmez hislerinizin canlandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hiç tanımadığınız birinden hoşlanmak için tek bakış yetmez. Ancak yine de hoşlanma süreniz çok fazla olmayacaktır. 1 dakika içinde hisleriniz ortaya çıkabilir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz