Aşırı Stres Cildiniz İçin Oldukça Zararlı

Modern çağın salgın hastalığı “stres”… Günümüzde hemen her birey hayatının en az bir bölümünde stres ile mücadele etmiştir. Bu durum insanlar üzerinde o kadar yer edinmiştir ki çok da önemli olmayan bir durum olarak yer edinmiştir. Özellikle ülkemizde insanlar stresi ya ciddiye almıyor ya da uzman desteği almak konusunda istekli davranmıyor. Her iki durumda da bir hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlığını ciddi olarak tehlikeye atıyor.

Stres zihinsel karmaşık ve dalgalanmanın yanı sıra insan vücuduna göz görülür zararlarda verebilmekte. Bu rahatsızlıkların en belirgin görüldüğü durumlar genellikle cilt hastalıkları.

Stres cildi daha hassas hale getirerek bir takım kimyasal reaksiyonlara da sebebiyet verir. Stres sırasında çeşitli hormonlar devreye girerek bu zararlı sonuçları meydana getirirler. Örneğin stres ciltte daha fazla yağ oluşmasına yol açarak akne gibi bir cilt probleminin oluşma riskini artırır.

muthis psikoloji cilt1 - Aşırı Stres Cildiniz İçin Oldukça Zararlı

Sedef hastalığı; strese bağlı oluşan cilt hastalıkları içinde yaygın olarak görülmektedir. Stres bu hastalıkta çok önemli bir rol oynamakta ve ilaçla müdahale edilen tek bir tedavi yöntemi bulunur.

Kurdeşen; ciltte 1-2 santim çapında kırmızı, kabarık, kaşıntılı ve yer değiştiren döküntülerdir. Kabarıklıklar genellikle; yüzde, kollarda, bacaklarda ve parmaklarda oluşur. Toplumun yaklaşık %20’sinde görülebilen yaygın bir hastalıktır. Bu, alerjik bir hastalık olup, bazen nefes alamamaya kadar gidebilen, insan hayatını tehdit edebilecek boyutta kötü sonuçlar doğurabilir.

Saçkıran; herhangi bir belirti ortaya çıkarmadan, saçlı deri, kaşlar, kirpikler, sakal bölgesinde ve vücut kıllarının lokal olarak başlayan, daha sonra yaygınlaşabilen kıl dökülmesidir.

Bunun yanı sıra stresin cildin erken yaşlanmasında, yüz bölgesindeki kırışıkların artmasında, dudakta sürekli uçuk çıkması, diş eti rahatsızlıkları, tırnak deformasyonu konularında da etkileri mevcut. Ayrıca, pigmentlerin kaybıyla deri üzerinde beyaz renkli lekelerin oluşması durumu vitiligo hastalığının oluşmasında da stresin etkili olduğu düşünülmekte.

Peki ne yapmalı?

Stres ile ne zaman mücadele edeceğinizi ya da ne kadar süreyle mücadele etmeniz gerektiğini bilemezsiniz. Kısa bir sürede stresin üstesinden gelebileceğiniz gibi uzun bir terapi-tedavi süreci de yaşayabilirsiniz. Ama en azından bu dönemde cildinizi stresin etkilerinden korumak sizin elinizde;

  • Günlük olarak mutlaka az da olsa egzersiz yapın. Egzersiz, kan dolaşımınızı hızlandırır. Hücrelerinizin nefes almasını sağlar.
  • Banyo ve kişisel temizliğinize önem verin. Çünkü banyo yapmak insanı rahatlatır ve duygu durumunun değişmesine yardımcı olur.
  • Uykunuzu düzenleyin, yeteri kadar dinlendiğinize emin olun.
  • Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Stres altında kolayca yönelebileceğiniz aşırı yağlı ve alerjik etkisi olan gıdalara olan ilginizi köreltin.
  • Cildinizde kızarıklık, döküntü, renk değişimi, aşırı akne veya sivilce fark ederseniz vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz