Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

1 1 - Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

20. yüzyılın en ünlü psikiyatristlerinden Macar Leopold Szondi’nin hazırladığı bu test, görsel imgelerden yola çıkarak, insanların bastırılmış duygularını özellikle de korkularını bularak, onların hangi yollarla su yüzüne çıktığını keşfetmeyi amaçlıyor.

Aşağıda gördüğünüz resimdeki portrelere çok dikkatli bir şekilde bakmanızı ve eğer ıssız bir ormanda karşınıza çıksaydı bu portrelerden hangisinden en çok korkacağınızı seçmenizi istiyoruz. Her şahıs farklı bir anlamı temsil etmektedir. Eğer seçeneklerden iki kişi arasında kaldıysanız, ikisinin değerlendirmesine de göz atmanızda fayda var.

Not: Szondi testi, insanların bir akıl hastalığı olduğunu ima etmemektedir, sadece bastırılmış kişilikleri hakkında varsayımda bulunmaya çalışmaktadır.

2 - Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

Eğer 1 numarada görünen bu kişiyi seçtiyseniz, özellikle çocukluk yıllarınızda, dominant olma derdinde olan otoriter bireyler ile sorunlar yaşayıp, baskı altında kalmış olabilirsiniz. Farkettiyseniz, bu portredeki şahıs ince yapılı bir öğretmen görünümde. Özellikle okul hayatınızda davranışlarından memnun kalmadığınız bir öğretmeniniz tarafından psikolojik düzeyde kötü etkilenmiş olma ihtimaliniz gayet yüksek.

Zararsız ve başkalarına yardım etmeyi çok seven bir kişi olma ihtimaliniz yüksek. Bir işi yapmak istemediğinizde kendinize bariyerler inşa ediyorsunuz.

3 1 - Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

2 numarada görünen yuvarlak kafalı, dolgun suratlı ve iri yapılı görünen bu kişiyi seçtiniz. Çocukluğunuzun erken dönemlerinde bazı duygularınızı bastırmış olma ihtimaliniz yüksek.
Resimde daha korkutucu tipler varken, fiziksel olarak güçlü gibi görünen bu kişiden korktuysanız, size ve sevdiklerinize gelebilecek fiziksel tehlikelerden çok çekindiğinizi söyleyebiliriz.

Sakin ve dost canlısı, sorumluluk duygusu yüksek, kendine hakim olabilen olgun bir insan görümü veriyorsunuz. Hislerinizde değişken değil sabitsiniz. İnsanlarla kolayca bağ kurabildiğiniz söylenebilir.

4 1 - Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

Resimde görünen tüm kişiler içinden güldüğü açık bir şekilde görünmekte olan tek şahsı seçmeniz oldukça dikkat çekici. Bu kişiyi seçmeniz, sizin yaşamı oldukça ciddiye alan, verdiği sözleri ve sorumluluklarını yerine getirmeye özen gösteren bir kişi olduğunuzu gösterir. En büyük korkunuz ise kontrolü kaybetmek. Çocukluğunuzda ciddiyetsiz ve alaycı birinden çok çekmiş buna tepkisel olarak ciddi birine dönüşmüş olma ihtimaliniz yüksek. Riyakarlık ve ikiyüzlülükten son derece nefret ediyorsunuz.

5 1 - Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

Resimde görünen şahıslar içinden en ifadesiz ve ruhsuz olan kişiyi seçtiniz. Bu şahsı seçmeniz, şizofreni vb. durumlardan muzdarip olan kişilerden çekindiğinizi gösterir. Çocukluğunuzda böylesi psikolojik bozukluklar yaşamış birinden ya da duygusuz, sevgisiz davranan birinden farkında olmadan etkilenmiş ve ihtimaliniz yüksek.

Zihninizin derinliklerinde başka insanlara ihtiyaç olmadığını ve yalnız da yaşayabileceğinizi hissediyorsunuz. Oldukça sosyal bir insan gibi yaşıyorsunuz öyle davranıyorsunuz ama bu sizin yaşam tarzınız değil, içinizde hissettiğiniz yalnızlığı bastırmanın bir yolu.

6 1 - Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

Resimde daha güçlü tipler varken yoğun bir göz makyajı yapmış, belirsiz bir gülümseme halinde bulunan bu kadını seçmeniz, ilgi çekmeyi seven, narsist ve sadece kendisini düşünen insanlara karşı olan nefret ve korkunuzun dışa vurumu olarak ifade edilebilir. Sürekli dikkati üzerine çekmeye çalışan insanlardan bıkmış olmasınız. Görünüşünüze ve davranışlarınıza çok özen gösteren birisiniz. İçe kapanık, alçak gönüllü bir insan görüntüsü verdiğinizi de söyleyebiliriz.

7 1 - Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

Resimdeki şahılar içinde en sıradan, normal, güvenilebilecek ve çok da zararlı görünmeyen bu kişiyi seçtiniz. Bu seçiminiz sizin arkadaşlık ve yakın ilişkiler konusunda çok çekimser davrandığınızı, kolay güvenemediğinizi gösteriyor. Daha önce güvendiğiniz ya da güvenmek istediğiniz kişilerce güveniniz kötüye kullanılmış ve aldatılmış olma ihtimaliniz çok yüksek. Yaşadıklarınızdan dolayı hayatınıza yeni insanlar alırken kılı kırk yarıyor çok titiz davranıyorsunuz. Bu sebeple gerçek anlamda güvendiğiniz insan sayısı oldukça az.

8 1 - Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

Resimdeki şahıslardan orta yaştan biraz büyük ve yapı olarak iri olan bu şahsı seçtiniz. Bu durum mantıksız, düşünmeden iş yapan, sorumsuz kişilere olan öfkenizin dışa vurumudur. Davranışlarıyla insanları sinirlendirmeyi sevmeyen birisiniz. Ayrıca gürültü ve aşırılıktan hoşlanmayan bir yapıya sahipsiniz. Dikkat, tedbir ve ölçülü bir insansınız. Mantıklı ve davranışlarını kontrol eden bir kişisiniz.

9 1 - Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? Szondi Kişilik Testi İle Kendinizi Keşfedin.

Resimdeki kişilerden temiz yüzlü olanını ve diğerlerine göre en genç görünen bu şahsı seçtiniz. Eğer bu genç adamı tehlikeli bulduysanız, çocukluğunuz ya da gençliğinizde kimlik sorunu yaşamış ve bunu bastırmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Olduğunuzdan başkası olarak davranmak durumunda kaldığınız zamanlar olmuş olabilir. Bu sebeple günlük yaşamınızda, yaşınızdan daha düşünceli tavırlar sergileyen çevrenizde olgun biri olarak anılıyor olma ihtimaliniz çok yüksek.

 

5 YORUMLAR

  1. 2 Numarayı seçtim. Ancak altında yazan yorum ile alakası yok. Düzgün tipli birisi, ancak sinsi bir bakışa sahip. Ben de düşmanın silah tutanından değil, kravat takanından korkarım. 2 numara tam da bu söze uygun bir tipe sahip bence. Gizemli, sinsi, tehlikeli, hafif tebessüm de zeki olduğunu ve iyi yalanlar söyleyerek insanları kolayca kandırabileceğinin göstergesi olabilir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz