Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu…

Hepimiz hayatın zorlukları karşısında destek ararız. Bunun için de kendimize özel insanlar seçeriz. Bu insanları kimi zaman sevgili kimi zaman kardeş kimi zaman da dost olarak tanımlarız ve güçlü bir bağ kurarız. En iyi arkadaşımız diye adlandırdığımız özel insanlar hayatımıza renk ve kolaylık getirir. Ancak bu ilişki tek taraflı değildir. Biz de en iyi arkadaşınızla ilişkinizin sürebilmesi ve güçlenmesi için dikkat etmeniz gereken dikkate almanız gerek 10 ipucunu derledik.

1. Güldük eğlendik tamam ama gerçekten sohbet edin.

yalan soyleme 4 custom - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

Güçlü dostluklar sadece şakalaşmalar ve iyi vakit geçirme ile kurulmaz. Konuşmak en temel iletişim aracıdır. Arkadaşınızla ne kadar sohbet ederseniz dostluk bağınız o derece güçlenir. Kimse sizin zihninizi okuyamaz ve gerçek hislerinizi anlayamaz.

2. İlginizi çekmese bile arkadaşınızın konuşmak istediği şeyleri küçümsemeyin.

yalan soyleme 2 custom - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

Stres olsun, yeni bir hobi, iş yerinde bir mesele daima onları dinleyin. Arkadaşınız konuşmak istiyorsa onun için önemlidir. Anlattıklarına yorum yapmanıza veya cevap vermeniz gerek yok ama mutlaka dinleyin.

3. Kankasınız anladık fakat arkadaşınıza yapışık yaşamayın.

Male Best Friends - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

Arkadaşlıkta birbirinize boşluk bırakmak önemli. Çok iyi giden dostluğunuz bir an da felakete dönüşebilir. Evet birlikte daha güçlüsünüz ama bir birinize nefes alacak zaman bırakın. Bu birlikte yaşadığınız anların daha özel olduğunu göreceksiniz.

4. Bir şey sizi rahatsız ettiğinde açık ve dürüst şekilde bunu belirtin.

the key difference between behavioural and competency interviews - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

Arkadaşınızla birbirinizi sürekli tolere etmenize gerek yok. Bir hata yaptığında ya da sizi rahatsız eden durumda bunu ona söyleyin. Ancak bunu yaparken dikkatli olun. Zaten oluşacak olumsuz havayı daha da gergin hale getirmeyin.

5. Tartışmaların aranıza mesafe koymasına izin vermeyin.

shutterstock 516224386 - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

Arkadaşınızla yaşadığınız fikir ayrılıklarında veya tartışmalarda hoşgörülü olun. Zamansız gelen darbe arkadaşlığına ciddi zararlar verir. Bu duruma karşı vereceğiniz tepki arkadaşlık sınırınızı da belirler. Bu durumda iletişiminizi bir süreliğine de olsa koparmak arkadaşlığınıza ciddi zarar verir.

6. Şartlar uygun olmasa bile iletişim halinde olmak için çok çaba sarf edin.

hafta sonu turkcelllilerle sinirsiz konusma 480x360 - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

İş gezisinde, tatilde ya da eğitim için farklı bölgelerde olabilirsiniz. Yüz yüze görüşemiyor olsanız bile teknoloji sayesinde iletişim kurmanız artık çok basit. Telefonla aramak, mesaj ya da mail atmak kolaylığından faydalanın.

7. Ortak aktivitelerde fikirlere mutlaka önem verin.

aslan 5 - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

Birlikte geçireceğiniz zamanın planlamalarını tek başınıza yapmayın. Plan yapmanız sizden beklense bile mutlaka arkadaşınızdan da onay alın. Bu sorumluktan kaçmak olmadığı gibi arkadaşınızın da birlikte geçireceğiniz zamandan daha çok keyif almasını sağlar.

8. Meşgul olsanız dahi arkadaşınızı programınıza dahil edin.

walking at work - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

Çok yoğun bir programınız olabilir. Bir yandan işlerinizle ilgilenirken diğer taraftan arkadaşınıza da vakit ayırabilirsiniz. Basit olarak iş yerinize-evinize davet edebilir ya da ziyaretlerinizi beraber gerçekleştirmeyi teklif edebilirsiniz.

9. En yakın arkadaşınız da olsa bazı şeyler sizde sır kalsın.

revealingmlmsecrets - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

Yaşadıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşmanız yükünüzü hafifletir. Ama bazı özel durumlar vardır ki bunlar sır olarak kalmalıdır. Böylelikle bu özel durumun kontrolü sizde kalırken arkadaşınıza da sorumluluk yüklememiş olursunuz.

10. Arkadaşınıza verdiğiniz değeri somut olarak gösterin.

593e5b9bc9de3d2decd01a24 - Arkadaşlığınıza Seviye Atlatacak 10 İpucu...

Bir konularda ortak payda da buluşmanız karşınızdakine verdiğiniz değerin ölçüsü değildir. Mesela bir sinema salonundaki herkes arkadaş değildir ama aynı filmden keyif alabilirler. Arkadaşınız sizin hislerinizi okuyamaz. Ancak yorumda bulunabilir. Onu bu zor durumdan kurtarın ve zaman zaman sizin için ne kadar değerli olduğunu ifade edin. Bu tarz konuşmalara açık değilseniz bazen minnettarlığınızı bir sarılma bile oldukça açıklayıcıdır.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz