Anksiyeteyi Sizden Uzaklaştıracak 8 Tavsiye

1. Egzresiz Yapmaya Özen Gösterin

muthis psikoloji anks1 - Anksiyeteyi Sizden Uzaklaştıracak 8 Tavsiye

Egzersiz fiziksel olduğu kadar ruhsal bir iyileştiricidir. Her gün 30 dakika egzersiz yapan kişilerin beyin aktivitelerinde pozitif yönde değişiklik. Spor salonuna gidemiyorsanız bile, her gün yürüyüş yapmak ya da bisiklete binmek kaygılarınızı yenmenin en iyi yollarından biri.

2. Zihninize Rahatlaması İçin Fırsat Verin

muthis psikoloji anks2 - Anksiyeteyi Sizden Uzaklaştıracak 8 Tavsiye

Yoğun ve yüksek tempolu yaşam zihnimizi oldukça yorar. İşler yolunda gitmediğinde, sakinleşmek ve sorunumuzla aramıza mesafe koymak için yoga, meditasyon, yalnız kalmak gibi seanslara başvurun. Aynı şekilde, müzik dinlemek, sizi sakinleştiren hafif ezgiler ya da sizde dans etme isteği uyandıran enerjik ritimler de ruh halinizi tükenmişlikten dinamizme çevirir.

3. Pozitif İnsanlarla Arkadaşlık Edin

muthis psikoloji anks3 - Anksiyeteyi Sizden Uzaklaştıracak 8 Tavsiye

İyi bir yakın çevreye sahip olmak, samimi ve güvenli ilişkiler kurmak kaygı duyduğunuz anlarda en iyi yardımcınız olabiliyor. İşler yolunda gitmediğinde, tek başınıza sorunu daha da büyütmek yerine, bu durumu çevrenizdekilerle paylaşın. Ancak, sizin kadar kaygılı olan bir arkadaşınızla konuşmak yerine, daha rahat bir arkadaşınızı tercih edin. Yapılanlardan keyif alan olumlu insanlarla eğlenceli şeyler yapmak, size enerji kazandırır ve kaygılarınızı yok eder.

4. Zamanı Planlayın

muthis psikoloji anks4 - Anksiyeteyi Sizden Uzaklaştıracak 8 Tavsiye

Çoğu kişi için zaman, en büyük kaygı unsurlarından biridir. Görev ve işlerinizi, mantıklı bir şekilde planlayın. Plana göre gitmek, en zor işlerin bile üstesinden kolaylıkla gelmenize yardımcı olacak.

5. Kendinize Acımasız Davranmayın

muthis psikoloji anks5 - Anksiyeteyi Sizden Uzaklaştıracak 8 Tavsiye

Kendinize güvendiğiniz ve saygı duyduğunuz sürece, başarı kaygınız azalacak ve her şeyin daha kolay olduğunu göreceksiniz. Araştırmalara göre olaylar karşısında gösterilen olumsuz tutumlar ya da sözler, o olay sırasında hissedilen gerginliği arttırıyor.

6. Olumsuzluklara Takılıp Kalmayın

muthis psikoloji anks6 - Anksiyeteyi Sizden Uzaklaştıracak 8 Tavsiye

İnsanoğlu doğuştan kendi enerjisini kendisi üreten bir sisteme sahip.  Bununla beraber kişinin bu enerjiyi nasıl ve nerede üreteceğini bilmesi için zihinsel bir hazırlık yapması gerekiyor. Kendi yarattığımız bu olumlu enerji sayesinde, gün boyunca tüm gereksiz kaygı ve endişelerimizden kurtulabiliriz.

7. Hobi Edinin

muthis psikoloji anks7 - Anksiyeteyi Sizden Uzaklaştıracak 8 Tavsiye

Boş zamanlarınızda, kendinizi yetenekli gördüğünüz konularla ilgilenmek sizi rahatlatacaktır. Haftada bir kere, müzik, resim ya da yazı yazma gibi uğraşlarla ilgilenmeniz ruh durumunuza iyi gelecektir. Hobiler vücudumuzdaki negatif enerji birikimini boşaltmanın en iyi yöntemi.

8. Eleştirileri Göz Ardı Etmeyin

muthis psikoloji anks8 - Anksiyeteyi Sizden Uzaklaştıracak 8 Tavsiye

Eleştiriye açık olmak değişim ve gelişimi etkileyen faktörlerin başında geliyor. İnsan istediğinde, zayıf ve güçlü yönlerini keşfederek daha gelişmiş bir birey olma yönünde değişime uğrayabiliyor.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz