Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Alzheimer hastalığı zamanımızın en korkutucu hastalıklarından biridir. Ancak erken tanı ile hastanın hayatını iyileştirmek mümkündür.

Sağlıklı bir kişinin beyninde iç sinyallere ve kaslara elektrik sinyalleri ileten 10 milyar nöron vardır. Alzheimer hastalığı nöronlar arasındaki bağlantıyı koparır. Bu da işlevlerinin kaybına ve beyin hücrelerinin ölümüne yol açar.

Hastalık ilk başta hafızadan sorumlu beyin kısımlarını ve serebral korteksi (sulkus ve gyrus dahil) etkiler. Sonunda beynin büyük kısmı hasar görür ve bir kişi yavaş yavaş bağımsız olarak işlevlerini yerine getirme yeteneğini kaybeder.

Alzheimer hastalığının erken belirtileri olabilecek bazı uyarı işaretleri vardır.

1. Plan yapmak, sınavları çözmek ve sayılarla çalışmak zorlaşır.

muthis psikoloji alz1 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Sayılarla çalışma ve planlama söz konusu olduğunda konsantre olmak zorlaşır. Bilindik bir planlamayı hazırlamak, harcamaları hesaplamak gibi işlerin süresi uzamaya başlar.

2. Gündelik işleri ve iş görevleri yerine getirilmesi zorlaşır.

muthis psikoloji alz2 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Alzheimer hastalığı olan kişiler günlük işleri ve aktiviteleri kolayca yerine getiremez. Bazen tanıdık bir rotayı kullanarak eve gitmeye çalışırken kaybolabilir.

3. Anksiyete hissi artar ve depresyon belirtileri ortaya çıkar.

muthis psikoloji alz3 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Anksiyete ve depresyon alzheimer hastalığının erken bir belirtisidir. Artan bir endişe hissi, beyindeki amiloid beta düzeyindeki artışla ilişkilidir. Amiloid plak sıklıkla ilerleyici alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde oluşur ve bunamaya yol açabilir.

4. Zaman ve mekan karmaşası yaşanır.

muthis psikoloji alz4 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Alzheimer hastalığı olan kişiler zaman algılarını kaybederler. Haftanın gününü, yılın zamanını veya bir zaman periyodunu izlemek zorlaşır. Nadiren yarım saat ile birkaç saat arasında ayrım yaparlar. Çoğu zaman bir yerden nasıl çıktıklarını unuturlar.

5. Resimlerin algılanmasında ve nesneler arasındaki mekansal ilişkilerde değişiklikler olur.

muthis psikoloji alz5 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Bazı insanlar için görme sorunları alzheimer hastalığının erken bir belirtisi olabilir. Okumak, metne konsantre olmak, bir mesafeyi değerlendirmek veya renkleri belirlemek zor olabilir.

6. Konuşma ve iletişim ile ilgili sorunlar başlar.

muthis psikoloji alz6 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Alzheimer hastalığının semptomları, insan iletişiminde kendini gösterir. Bir konuşma ortasında ani duraklamalar, hikayeye devam etmekte zorluk ve anlattıklarını unutmuş gibi aynı hikayeleri tekrar etmeler yaşanır. Kelime bilgisine dikkat etmek önemlidir. Eğer bir kişi normal olanların yerine yanlış ya da kurgusal kelimeler kullanmaya başladıysa bu da bir işaret olabilir.

7. Kişi eylemlerinin sırasını hatırlayamaz.

muthis psikoloji alz7 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Alzheimer hastalığından muzdarip insanlar genellikle eşyaları olağandışı yerlere koyarlar, kaybederler ya da önceki eylemleri hatırlayamazlar. Bundan dolayı, giderek başkalarının onlardan çaldığını hissederler.

8.  İş, hobiler ve iletişimde bir ilgi kaybı vardır.

muthis psikoloji alz8 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Alzheimer hastalığı nedeniyle insanlar her zamanki aktivitelerini, hobilerini, sporlarını ve kültürel etkileşimlerini terk ederler. En sevdikleri oyunları atlarlar, arkadaşlarla toplantılardan kaçınırlar ya da sebepsiz yere hobilerden vazgeçerler.

9. Ruh hallerinde ve davranışlarının doğasında değişiklikler vardır.

muthis psikoloji alz9 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Alzheimer hastalığı olan kişilerin ruh halleri ve kişilikleri değişebilir. Aniden korkutucu, endişeli, utangaç, depresif hal alabilirler. Şüphe duyusu artabilir , kolayca hüsrana uğrayabilirler.

10. Değer yargıları ve karşılaştırmalar ile ilgili zorluklar ortaya çıkar.

muthis psikoloji alz10 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Alzheimer hastalığı olan bir kişi için, kararların sonuçlarını değerlendirmek zordur. Diğer bir deyişle, bir ürünün gerçek değerini hesaplamak zordur. Bu nedenle bu tür insanlar kolayca dolandırıcılık kurbanı olurlar.

Değerlendirmeyle ilgili zorluklar kişinin görünüşünü de etkiler. Kendilerine bakmayı, saçlarını taramayı ya da basit hijyen kurallarına uymayı bırakırlar.

11. Bellek genellikle başarısız olur ve olağan eylemler unutulur.

muthis psikoloji alz11 - Alzheimer Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı İşareti

Alzheimer hastalığının bariz bir belirtisi, bir kişinin yeni bilgiyi ezberlemesinin daha zor hale geldiği bir bellek dengesizliğidir. Aynı zamanda bisiklete binme, örme veya çizim yapma gibi beceriler kademeli olarak kaybolur .

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz