Aktif Savunmasız İnsanların 8 Özelliği…

Duygusal savunmasızlık, açıklığın bir tecrübesidir. Kişinin kontrolü dışındaki koşulların bir sonucu olarak güvenlik açığından farklı olan bu eylem, kişiyi gerçekten güçlendirebilir. Duygusal savunmasızlık dünyaya, sonucu ne olursa olsun bir şeyler yapmaya çalıştığını göstermektir. Uzmanlar aktif savunmasızlığın kişinin kariyerini geliştirebileceğini ve diğer insanlarla daha iyi duygusal bağlar kurduklarını ifade ediyor.

Ancak pek çoğumuz duvarlar arkasında yaşamanın ve savunmasızlıktan kaçmanın bir yolunu buluyoruz. Hassas görünmekten korkuyor ve kaçıyoruz. Çünkü kültürümüzde savunmasızlık utanılacak bir şey olarak görülüyor. Gizli kalması ve kaçınılması gereken ve saldırılara karşı tepki olarak ortaya çıkan bir zayıflık olarak değerlendiriliyor.

Tabi ki bu algı, gerçeğin yanına bile yaklaşamıyor. Açık olmak ve bundan utanmamak iyi bir şey. Duygusal savunmasızlığın kodunu kırmak da o kadar zor değil. Aşağıda savunmasız insanların diğerlerinden farkını gösteren 8 işareti listeledik.

1. Yeni tecrübelere açıktırlar

shutterstock 540820594 - Aktif Savunmasız İnsanların 8 Özelliği...

Aktif savunmasız bireylerin muhtemelen en önemli karakteristik özellikleri, sonucunu bilmedikleri yeni tecrübelere açık olmalarıdır.

Rastgele bir kursa yazılmaktan hiç kimseyi tanımadıkları yeni şehirlere taşınmaya kadar irili ufaklı yeni tecrübeler bu kişileri mutlu eder.

2. Olumsuz duygulardan kaçmazlar

shutterstock 274219250 - Aktif Savunmasız İnsanların 8 Özelliği...

Bilinmeyenden kaçınma ya da reddedilme korkusu hepimizin yaşadığı genel geçer bir durumdur. Ancak savunmasız insanlar bu duygulardan kaçmak yerine onlarla yüzleşirler.

Hayatın zorluklarıyla cesurca yüzleşmek korkusuz olmak demek değildir, zorluklardan kaçmak yerine savunmasızlığı tercih etmektir.

3. Hayatta kötü şeylerin de olduğunu kabullenirler

Factors That Can Affect Your Chances of Becoming Singapore PR - Aktif Savunmasız İnsanların 8 Özelliği...

Savunmasız insanlar hayatın iniş ve çıkışlarının farkındadırlar ve hiçbir şeyi değiştiremeyeceklerini bilerek duygularından kaçmazlar.

Ölümlü insanlar olduğumuz için, savunmasızlık bizim için gerekli ve evrensel bir insani durumdur. Kaza, bela, hastalık, kırık kalpler ve kayıplar varlığımızı tanımlayan tehditlerdir.

4. Daha duygusal yakınlık içeren ilişkilere değer verirler

AAEAAQAAAAAAAAJqAAAAJGJjMDE5MTlkLTNjNWUtNDhhYi1iYzZjLTZmZDdhOTUyNjljMg - Aktif Savunmasız İnsanların 8 Özelliği...

Savunmasız olmak bir ilişkiyi geliştirebilir. Diğer taraftan savunmasız kişiler kendileriyle aynı değerleri paylaşanlarla bir bağ geliştirirler.

Savunmasız insanlar duygularını kabul edip yaşayan insanlarla yakınlık kurmak isterler. Savunmasızlık tek başına atlatmaya çalışmaktansa paylaşıldığında tolere edilebilen bir duygudur.

5. Yabancılarla bağ kurarlar

machu picchu 2 - Aktif Savunmasız İnsanların 8 Özelliği...

Açık bireylerin kendilerini ifade etme biçimi farklıdır. Kahve sırasında beklerken bile bir yabancıyla muhabbete başlayabilirler. Üstelik araştırmalar bunun o kadar da kötü bir şey olmadığını gösteriyor. 2012’de yapılan bir araştırmaya göre yabancılara gülümsemek, sosyal bağlılık duygusunu artırıyor.

6. Harika liderdirler

3305 0 - Aktif Savunmasız İnsanların 8 Özelliği...

Yönetici olarak daha açık bir birey olduğunuzda, doğal olarak daha açık bir iş ortamı yaratırsınız. Çalışanlarınız sizi bir “insan” olarak görür, size yakın hisseder, sizinle tavsiyelerini paylaşırlar. Eğer hiyerarşiyi benimsiyorsanız, ekibinizin daha dikey bir yapılanmaya gittiğini de görebilirsiniz.

7. Kendilerine karşı naziktirler

content img box 4 - Aktif Savunmasız İnsanların 8 Özelliği...

2010’da yayınlanan bir TED konuşmasında, konuşması Brene Brown savunmasız olmanın aynı zamanda bütün duygularını kabul etmek olduğunu anlatıyor. Bu, başınıza gelen kötü şeyler için kendinizi suçlamamak demek. Brown bu olguyu şöyle açıklıyor: “Kötü duyguları diğer duygularınızı da etkisizleştirmeden uyuşturamazsınız. Yani olumsuz hisleri uyuşturduğumuzda, şükür, mutluluk, eğlence gibi duyguları da uyuştururuz. Sonrasında ise perişan oluruz, amaç ve anlam ararız ve savunmasız hissederiz. Ve kendimizi uyuşturmaya, duygularımızı görmezden gelmeye devam ederiz. Bu bir kısır döngü haline gelir.”

8. Savunmasızlıklarını kucaklarlar

kendinikabulet 01 740x493 - Aktif Savunmasız İnsanların 8 Özelliği...

Brown, aynı TED konuşmasında bir başka önemli noktaya daha değiniyor: Savunmasızlık gelişim sürecinin merkezindedir. Eğlencenin, yaratıcılığın, ait olmanın ve sevginin doğum yeridir.

Bir diğer ifadeyle, savunmasızlığı kucaklamak hayatın her yönünü tecrübe etmek demektir. en nihayetinde “İnsan olmak azap verici şekilde savunmasız olmaktır.”

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz