Agorafobi Belirtileri ve Tedavisi

Bazıları minicik sevimli bir kediden korktuğu için yolunu değiştirirken, bazıları ömründe hiç görmediği halde köpekbalığından korktuğundan denize giremez. Geçerli bir sebebi olsun ya da olmasın korku, her insanın hayatında yer alan ve genelde bireyin önceden deneyimlediği olaylardan kaynaklı ortaya çıkan bir kavramdır. Bazı korkular anlık gelip geçerken bazı korkularsa bireyin tüm hayatını etkileyebilecek kadar güçlü olabilir. Agorafobi de tedavi edilmediği takdirde insanın hayatını kabusa dönüştürebilecek psikolojik sorunlardan biridir.

shutterstock 606212474 - Agorafobi Belirtileri ve Tedavisi

Agorafobi Nedir?

Halk arasında dışarı çıkamama hastalığı olarak bilinen agorafobi, Eski Yunanca’da pazar yeri anlamına gelen “agora” ve korku anlamına gelen “fobi” kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Kelime anlamı hastalığın kendisini de özetlemektedir. Agorafobi nedir başlığını biraz daha irdeleyecek olursak, problem alan korkusudur. Kalabalık bir yere gidildiğinde başına kötü bir şey geleceği ve oradan kesinlikle kaçamayacağına dair güçlü bir endişeden kaynaklanan; bireyin alışveriş merkezi, market, park, cadde, köprü, sokak gibi halka açık alanlara çıkmasını engelleyen psikolojik bir bozukluktur.

Geçmişten gelen ve travmaya sebep olan yaşantılar, sinir sisteminin çalışmasından kaynaklı biyolojik bozukluklar ya da ailede daha önce agofarfobi vakası görülmüş olması problemin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Agorafobik bireyler semptomlarının ortaya çıkması için herhangi bir tetikleyiciye ihtiyaç duymazlar, tamamına yakını sebepsiz bir korkudur.

Evden Çıkamama Korkusu Belirtileri

Agorafobik bireyler genelde kendisinde psikolojik bir bozukluk olduğunun farkında değildirler. Kendilerinin biraz utangaç, endişeli olduklarını düşünüp dışarıya çıktıklarında kesin bir kargaşa ile karşılaşacaklarını ve bu kargaşadan kaçamayacaklarına inanırlar. Ancak dışarıdan bakıldığında, evden çıkamama korkusu belirtileri çok kolay gözlemlenebilmektedir. En belirgin semptomlar;

  • Kalp atışında hızlanma ve kalpte sıkışma hissi
  • Kızarma ve titreme
  • Nefes alamama, boğulacakmış gibi hissetme
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • Duyarsızlaşarak dışarıyı algılamama
  • Gerçek hayattan kopuk yaşama
  • Kontrolünü kaybetme
  • Ölüm korkusu

shutterstock 404530936 - Agorafobi Belirtileri ve Tedavisi

Agorafobi Tedavisi

İnsanın tüm hayatını olumsuz etkileyen agorafobinin tedavisi mümkündür. Tedavi, alanında uzman doktorların reçete edeceği ilaçlarla ya da bireyin duygularını değiştirmek yoluyla davranışlarında değişikliğe sebep olacak psikoterapi yöntemleriyle yapılır. İki yöntemin birlikte uygulanması ile çok daha hızlı ve kalıcı çözüm elde edilebilir.

Tedavi ettirilmeyen agorafobi bireyin aile, arkadaş, iş ve okul hayatında ciddi problemlere sebep olarak zamanla kişiyi yalnızlaştırır. İlerleyen süreçte depresyon, madde bağımlılığı, kişilik bozukluğu gibi daha büyük problemlere yol açabilir.  Bu nedenle siz de alan fobisi yaşıyorsanız ya da yakınlarınızdan birinde alan korkusu semptomları gözlemlediyseniz tedavi için derhal bir adım atmalısınız.

https://datem.com.tr/ adresinden Agorafobi hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz