Aç Değilken Yemek Düşündüğünüzden Daha Zararlı Olabilir

Açlık, vücudumuz enerjiye ihtiyaç duyduğunda bizi yemeye yönlendirmek için vardır. Ancak kaçımız sadece açken yiyoruz? Dürüst olalım, daha henüz öğle yemeğinden gelmişken bir paket çikolataya hayır diyemediğimiz olmuştur. Geleneksel kanıya göre bu ekstra kaloriler sağlığımıza zararlıdır, çünkü kilo almamıza hatta obez olmamıza neden olabilirler.

Şimdiyse aç değilken yememek için başka bir nedenimiz var: Kan şekeri

muthis psikoloji yemek1 - Aç Değilken Yemek Düşündüğünüzden Daha Zararlı Olabilir

Her yemekte, vücudumuz yağ, protein ve karbonhidratla yükleniyor. Sonrasında başta pankreasımız olmak üzere vücudumuz, bu besinleri damarlarımız aracılığıyla vücudumuza pompalıyor yahut daha sonra kullanmak üzere depoluyor. Normal şartlar altında, bir yemekten sonra kan şekeri yükselir, ancak artışın boyutu hormonlar tarafından hafifletilir.

Tokluk şekeri artışı sağlığımız için önemlidir. Kan şekeri seviyesi aynı iki kişiden, tokluk şeker artışı daha yüksek olan genellikle daha fazla sağlık sorunu yaşar. Şimdiye kadar, insanlar yemek sonrası glikoz artışlarının büyük oranda birkaç faktöre (kaç kalori yediğinize, bu kalorilerin glisemik indeksine ve vücudunuzun metabolizmasına bağlı olduğunu düşünüyorlardı). Artık değerlendirmemiz gereken 4. bir faktör var.

Illinois Universitesi’nden David Gal’in yaptığı araştırmaya göre, insanlar aç değilken yemek yediklerinde görülen tokluk şekeri artışı, aynı yemeği tokken yediklerinde görülen artışa göre çok daha yüksek oluyor. Aşağıdaki grafik açlık ve tokluk şekeri (ya da glukoz) arasındaki ilişkiyi gösteriyor.

muthis psikoloji yemek2 - Aç Değilken Yemek Düşündüğünüzden Daha Zararlı Olabilir

 

İyi haber, eğer açken makul ölçüde yerseniz, vücudunuz besinlerle başa çıkmada daha iyi bir iş çıkarıyor.

Ancak bu sadece tek bir araştırmanın sonucu. Bilim insanlarının bu yeni teoriyi test etmek için takip araştırmaları yapmaları gerekiyor.

Onlar o araştırmaları yapadursun, bu araştırmadan çıkacak çok önemli bir ders var: Mümkünse gerçekten acıkana kadar bekleyin. Eğer açken atıştıracaksanız, glisemik endeksi düşük kuruyemiş ve peynir gibi besinleri tercih edin. Pankreasınız size minnettar olacak!

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz