3 Temel Kaynakla Mutluluk Hormonunu Arttırarak Güne Daha Zinde Başlamak

muthis psikoloji zinde - 3 Temel Kaynakla Mutluluk Hormonunu Arttırarak Güne Daha Zinde Başlamak

Pek çok insan güne mutsuz uyanıyor, ne yaparsa yapsın mutlu olmayıp çevresindeki hiç bir şeyin kendisini mutlu edemediğini düşünüyor.

Serotonin Mutluluk Akademisi`nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Işık Akgöle göre mutluluğu öğrenen insanlar bu duygu durumlarına düşmüyorlar. Fakat mutluluğu ögrenmek için Serotonin hormununun artışına ihtiyaç duyuluyor.

Serotonin beyin hücreleri arasındaki kimyasal iletişim ve etkilesimi sağlayan mutluluk hormonudur. Bu ise insanda mutluluk, canlılık, neşe ve zindelik hissi uyandırmaktadır. Mutlu olmayı öğrenmeye karar verip tercihini her gün yeniden daha öncesi olmamış gibi mutlu olmaktan yana yapan insanlar öncelik olarak 3 ana esas ile Serotonin hormununu arttırmak ile başlamaları gerekmektedir.

Serotonin nasıl artırılır :

1. Bol bol güneşlenmek

Niels Ryberg Finse’nin Nobel ödülüne mazhar olduğu fototerapi çalışmasında elde edilen bilgilere göre bilhassa sabah güneşin çıkması ile camı veya perdeleri açıp güneş ışığına maruz kalkmak gerekmektedir, çünkü güneş ışınları vücuttaki serotonin yüzdesini en yükseğe ulaştırmaktadır.

2. Besinler ile mutlu olmak

Triptofan ve amin içeren bilhassa kahvaltının olmazsa olmaz gıdaları peynir, yumurta, domates süt ve süt ürünleri içerikleri sebebiyle serotonin hormonu salınımına olumlu etki yapmaktadır.

3. Uyku ile Mutluluğun korelasyonu

Araştırmalar göstermektedir ki, insan uykuya dalmadan önce son 10 dakikası zihnini hangi negatif düşünceler üzere yoğunlaştırıyor ve meşgul ediyor ise uyku süreci o derece negatif etkilenmektedir. Beyin bütün uyku süreci boyunca bu olumsuz düşüncelere çare ve çözüm aramak ile meşgul olacak ve bu sebeple sabah kalkmakta zorluk çekecektir insan. Uyumadan önceki olumlu düşünceler ise rahat ve huzurlu bir beyin ve böylelikle uyku ve serotonin artısına sebep olmaktadır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSevgi, Vicdan ve İnsan
Sonraki İçerikAşırı Stres Cildiniz İçin Oldukça Zararlı
Sedef Güneş
Almanya Koblenz- Landau Üniversitesinde Psikoloji bölümünde eğitim almaktadır. Pozitif psikoloji, kendini iyi hissetmek ve kadın erkek ilişkileri konularında seminerler vermektedir.

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz