2 Dakikada Stresi Yenmek İçin Kullanabileceğiniz 5 Poz

Sosyal psikolog Amy Cuddy beden dilimizin insanların bizim hakkımızda ne düşündüklerini belirlediğini söylüyor. Dahası, beden dilimiz kendi düşüncelerimizi ve özgüvenimizi de etkiliyor. Görünüşe göre, beynimizi etkileyerek bizi zafere götürebilecek bazı pozlar var.

Beden dili, hayatımızdaki terfi, iş görüşmesi, topluluk önünde konuşma gibi durumları etkiliyor. Tavır, poz ve mimiklerimiz beynimizi de etkiliyor. Hayvanların güçlü olduklarını göstermek için daha çok alanı işgal etmeye çalıştıklarını (olduklarından büyük görünmeye çalıştıklarını) biliyoruz. Aynı kural insanlar için de geçerli: güven duyduğumuzda açılıp, güçsüz hissettiğimizde kapanıyoruz.

rsz dollarphotoclub 47753527 - 2 Dakikada Stresi Yenmek İçin Kullanabileceğiniz 5 Poz

Beynimiz vücudumuzu etkiliyor. Güçlü insanlar daha pozitifler, özgüvenleri yüksek, daha sık risk alıyorlar ve kazanacaklarından şüphe duymuyorlar. Güçlü insanların testosteron (liderlik hormonu) seviyesi yüksek, kortizol (stres hormonu) seviyesi ise düşük. Yani strese daha dayanıklılar.

Psikolog Amy Cuddy bu konuda bir grubun güçlü pozlar verirken, diğer grubun güçsüz göründüğü 2 deney yapmış. ilk deneyde güçlü pozlar testosteronu %20 artırırken, kortizolu %25 azaltmış. Diğer deney ise, işverenlerin görüşmeden önce güçlü pozlar verenleri işe almayı tercih ettiğini ortaya koymuş.

marketing pessoal 1 1 - 2 Dakikada Stresi Yenmek İçin Kullanabileceğiniz 5 Poz

Peki bunu gerçek hayatta uygulayabilir miyiz? Amy’nin cevabı evet ve bir tavsiyesi var: önemli bir toplantıdan önce ya da stresli bir durumda asansör, banyo veya boş bir odada yalnız kalın ve 2 dakika boyunca kendi kendinize güçlü pozlar verin.

Vücudumuz bilincimizi, bilincimiz tutumumuzu, tutumumuz ise önemli durumlarda alacağımız sonucu değiştiriyor. Bunu hatırlayın, poz verin ve kazanın.

1.

1 - 2 Dakikada Stresi Yenmek İçin Kullanabileceğiniz 5 Poz

2.

2 1 - 2 Dakikada Stresi Yenmek İçin Kullanabileceğiniz 5 Poz

3.

3 - 2 Dakikada Stresi Yenmek İçin Kullanabileceğiniz 5 Poz

4.

4 - 2 Dakikada Stresi Yenmek İçin Kullanabileceğiniz 5 Poz

5.

5 - 2 Dakikada Stresi Yenmek İçin Kullanabileceğiniz 5 Poz

 

Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu giriniz.
İsminizi lütfen buraya giriniz